| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Czy gwarancja jakości stanowi istotny element umowy o budowę lokalu mieszkalnego?

Czy gwarancja jakości stanowi istotny element umowy o budowę lokalu mieszkalnego?

Strony umowy o budowę lokalu mieszkalnego mają prawo do tego, aby określić w umowie wszelkie uprawnienia w sytuacji pojawienia się istotnych wad. Tego typu postanowienia stanowią gwarancję dochodzenia roszczeń w wyniku nie wywiązania się z niniejszej umowy.

Z gwarancją mamy zawsze do czynienia, jeżeli w umowie o budowę lokalu mieszkalnego zostały określone obowiązki gwaranta dotyczące usunięcia istotnych wad fizycznych przedmiotowej rzeczy. W takim przypadku okres na „ujawnienie się” wszelkiego rodzaju wad wynosi rok – od momentu kiedy rzecz została wydana nabywcy.

Warto pamiętać o tym, iż termin na „ujawnienie się” istotnych wady rzeczy może zostać w sposób swobodny uregulowany przez strony umowy o budowę lokalu mieszkalnego.

Zobacz również: Jakie skutki mogą wyniknąć z zawarcia umowy o budowę lokalu?

Strony mogą w sposób swobodny uregulować kwestię dotyczącą odpowiedzialności z tytułu gwarancji. Jednakże, jeżeli nie określono szczegółowych postanowień – w zakres odpowiedzialności z tytułu gwarancji wchodzą przede wszystkim istotne wady powstałe z przyczyn tkwiących w sprzedanej rzeczy. Należy także pamiętać o tym, iż tego rodzaju wady musi usunąć sprzedawca w terminie określonym w umowie.

1. Spółdzielnia mieszkaniowa udziela gwarancji nabywcy w stosunku do stanu technicznego lokalu w okresie od dnia 01.01.2007 roku do 01.01.2010 roku;

2. Strony niniejszej umowy oświadczają, iż gwarantują sobie możliwość wzięcia udziału w odbiorze lokalu rzeczoznawców określonych w umowie przez strony; 

3. Nabywca na mocy zawartej umowy gwarantuje sobie prawo do nie zaakceptowania postanowień zawartych w protokole zdawczo-odbiorczym, w przypadku stwierdzenia przez niego wad istotnych (nadmiernie utrudniających lub uniemożliwiających korzystanie z nieruchomości określonej w niniejszej umowie).

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

reklama

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z gwarancją mamy zawsze do czynienia, jeżeli w umowie o budowę lokalu mieszkalnego zostały określone obowiązki gwaranta dotyczące usunięcia istotnych wad fizycznych.
Z gwarancją mamy zawsze do czynienia, jeżeli w umowie o budowę lokalu mieszkalnego zostały określone obowiązki gwaranta dotyczące usunięcia istotnych wad fizycznych.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »