| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Co warto wiedzieć o umowie ustanawiającej spółdzielcze prawo lokatorskie?

Co warto wiedzieć o umowie ustanawiającej spółdzielcze prawo lokatorskie?

Sporządzając umowę ustanawiającą spółdzielcze prawo lokatorskie należy pamiętać o tym, iż powinna być ona napisana w odpowiedniej formie, a także powinna zawierać stosowną treść.

Umowa ustanawiająca prawo lokatorskie powinna zostać sporządzona w formie pisemnej, ale także w formie aktu notarialnego. Należy wskazać, że jeżeli strony nie sporządzą umowy w formie aktu notarialnego – to odpowiedzialność za treść niniejszej umowy będzie spoczywała na stronach.

Zobacz również: Jakie skutki mogą wyniknąć z zawarcia umowy o budowę lokalu?

Umowa ustanawiająca spółdzielcze prawo lokatorskie jest typem umowy konsensualnej, co oznacza, iż w sposób automatyczny tworzy spółdzielcze prawo lokatorskie na rzecz nabywcy. W związku z tym, w tymże zakresie nie ma potrzeby dokonywać żadnych innych czynności, ponieważ sam fakt zawarcia niniejszej umowy w formie pisemnej oznacza już nabycie w/w prawa.

Dokonanie wpisu do księgi wieczystej nie ma większego znaczenia dla nabycia spółdzielczego prawa lokatorskiego, ponieważ zawarcie umowy w formie pisemnej powoduje ustanowienie prawa lokatorskiego na rzecz nabywcy

Zobacz również serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Należy pamiętać o tym, iż warto dokonać wpisu do księgi wieczystej udając się w tym celu do sądu wieczystoksięgowego, gdyż dotychczasowy właściciel może próbować ponownie przenieść w/w prawo na rzecz osób trzecich.

Po zawarciu umowy należy udać się do sądu wieczystoksięgowego – który prowadzi księgę wieczystą dla przedmiotowej nieruchomości. A następnie należy złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej poprzez wypełnienie stosownego formularza. Należy wskazać, iż fakt dokonania wpisu do księgi wieczystej nie ma większego znaczenia dla powstania w/w prawa. Oznacza to, że nie wpływa to też w żaden sposób na ważność przedmiotowej umowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK