| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Czy przy ustanowieniu prawa spółdzielczego jest wymagany wpis do księgi wieczystej?

Czy przy ustanowieniu prawa spółdzielczego jest wymagany wpis do księgi wieczystej?

Umowa ustanawiająca prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego jest typem umowy konsensualnej. Sam fakt zawarcia umowy w formie aktu notarialnego tworzy prawo w sposób automatyczny na rzecz spółdzielcy. Oznacza to, iż wpis do księgi wieczystej nie wpływa na możliwość przeniesienia prawa własności.

Warto dokonać wpisu do księgi wieczystej przy ustanowieniu prawa spółdzielczego ze względu na to, iż może zdarzyć się sytuacja, w której uprzedni właściciel nieruchomości może wykorzystać fakt, że jest wciąż wpisany do księgi wieczystej, usiłując przy tym dokonać ponownej sprzedaży własności lokalu.

Z uwagi na powyższe, nowy właściciel nieruchomości powinien udać się niezwłocznie do sądu wieczystoksięgowego po zawarciu umowy ustanawiającej prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego w celu dokonania wpisu do księgi wieczystej.

Zobacz również: Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?

Wpis do księgi wieczystej stanowi swego rodzaju gwarancję dla wykonania wszelkich czynności związanych z umową ustanawiającą prawo spółdzielczej własności lokalu na rzecz członka spółdzielni.

Aby dokonać wpisu do księgi wieczystej należy udać się do sekretariatu sądu wieczystoksięgowego, a następnie należy poprosić o formularz, który należy skrupulatnie wypełnić. Po wypełnieniu osobiście formularz składa się w sekretariacie sądu. Skutkiem złożenia wniosku o wpis do księgi wieczystej będzie wykreślenie z działu II księgi wieczystej dotychczasowego właściciela, a na jego miejsce wpisania nowego.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Warto wspomnieć, że wniosek może także złożyć notariusz, po uzyskaniu od mocodawcy stosownego upoważnienia.

Składając wniosek w sądzie wieczystoksięgowym należy dołączyć do niego odpis umowy sporządzonej przez notariusza. Należy także załączyć do wniosku dowód potwierdzający uiszczenie opłaty sądowej w wysokości ustalonej na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych oraz przepisów o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Dopiero po prawidłowym złożeniu wniosku sąd rozpatrzy wniosek.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK