| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Jakie skutki mogą wyniknąć z zawarcia umowy o budowę lokalu?

Jakie skutki mogą wyniknąć z zawarcia umowy o budowę lokalu?

Umowa o budowę lokalu polega na stworzeniu nieistniejącego lokalu w momencie zawarcia umowy. Ostatecznym skutkiem zawarcia umowy o budowę lokalu będzie ustanowienie prawa spółdzielczego na rzecz członka spółdzielni – na podstawie drugiej umowy.

Forma aktu notarialnego w przypadku zawarcia umowy o budowę lokalu nie jest wymagana. Co jest równoznaczne z tym, iż wpis do księgi wieczystej także nie jest wymagany. Ponadto brak tego wpisu nie wpływa na ważność przedmiotowej umowy.

Należy także pamiętać o tym, że strony mają prawo do tego by zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego. Umowa zawarta w formie aktu notarialnego może być zgłoszona do księgi wieczystej.

Zobacz również: Czy umowę o budowę lokalu można zaliczyć do umowy przedwstępnej?

Członek spółdzielni może żądać zawarcia umowy ostatecznej z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu w celu ustanowienia spółdzielczego prawa własnościowego lub prawa spółdzielczej własności lokalu. Oznacza to, że członek spółdzielni po wybudowaniu lokalu – w każdym przypadku – może żądać ustanowienia na jego rzecz spółdzielczego prawa własnościowego albo prawa spółdzielczej własności.

Sposoby wydania lokalu uregulowane są przede wszystkim w regulaminie albo w statucie spółdzielni. W przypadku, kiedy spółdzielnia nie ustanowiła zasad wydania lokalu w dokumentach wewnętrznych spółdzielni – powinny zostać zawarte w umowie o budowę lokalu według takich samych zasad jak przy sporządzaniu protokołu zdawczo-zbiorczego.

Sam moment podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego wiąże się z wydaniem lokalu członkowi spółdzielni a następnie z ustaleniem rzeczywistego stanu technicznego lokalu a także z ustaleniem istnienia wad.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z dnia 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK