| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Informacje niezbędne do ustanowienia odrębnej własności lokalu

Informacje niezbędne do ustanowienia odrębnej własności lokalu

Pan Karol M. dysponuje spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, który nie jest obciążony długami z tytułu opłat czynszowych. Wystąpił on do Spółdzielni z wnioskiem o przeniesienie na jego rzecz własności nieruchomości. Jednakże Spółdzielnia odrzuciła jego wniosek. W jaki sposób Karol M. może ubiegać się o swoje prawa?

Jeżeli dysponujesz spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, zaś Spółdzielnia odrzuca wniosek o ustanowienia odrębnej własności lokalu możesz owy wniosek złożyć do właściwego Sądu Rejonowego.

We wniosku należy wskazać, iż wnioskodawca dysponuje spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Nadto, iż przedmiotowy lokal nie jest obciążony długami z tytułu opłat czynszowych. Warto wspomnieć o bezczynności spółdzielni niniejszej sprawie, a także o stosowanych metodach zniechęcania członków w celu prowadzenia starań o dokonania ustanowienia odrębnej własności lokalu – co z pewnością narusza prawo oraz jest sprzeczne z interesem spółdzielni oraz ich członków.

Zobacz również: W jaki sposób napisać pozew w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu?

Należy pamiętać o tym, iż prawomocne postanowienie sądu o ustanowieniu na rzecz osób uprawnionych odrębnej własności lokalu ma charakter konstytutywny. Natomiast odmiennie jak w przypadku postanowienia sądu w/w – wpis do księgi wieczystej będzie miał charakter deklaratoryjny.

Koszty postępowania, w tym zarówno koszty sądowe, jak i inne wydatki ponoszone w niniejszym postępowaniu tj. koszty sporządzenia opinii przez biegłego sądowego ponosi Spółdzielnia. Jeżeli Spółdzielnia nie pokryje opłat będzie musiała liczyć się z tym, iż zostaną one ściągnięte w trybie egzekucji.

Jeżeli zamierzamy złożyć do sądu wniosek o ustanowienia odrębnej własności lokalu to należy pamiętać, iż wraz z wnioskiem należy dołączyć następujące dokumenty, tj.: 

1) wniosek wraz załącznikami dla strony przeciwnej,

2) zaświadczenie ze Spółdzielni (data sporządzenia zaświadczenia),

3) protokół obrad Walnego Zgromadzenia (data sporządzenia protokołu),

4) dowód – przydział lokalu.

Zobacz również serwis: Odrębna własność lokali

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK