| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Prawo do piwnicy przy wykupie lokalu spółdzielczego

Prawo do piwnicy przy wykupie lokalu spółdzielczego

Po wykupie lokalu spółdzielczego mogą do niego przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia przynależne takie jak piwnica, strych, komórka czy garaż, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. Największe kontrowersje prawne budziły piwnice z których dotychczas korzystali spółdzielcy.

W przypadku wystąpienia przez nas o „wykup” lokalu spółdzielczego, czyli przekształcenie prawa spółdzielczego w prawo odrębnej własności lokalu, zarząd spółdzielni zobowiązany jest do podjęcia uchwały określającej przedmiot odrębnej własności.

Uchwała ta powinna określać: oznaczenie nieruchomości obejmującej budynek lub budynki, w których ustanawia się odrębną własność lokali, rodzaj, położenie i powierzchnię lokali oraz pomieszczeń do nich przynależnych, wielkość udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej związanych z odrębną własnością każdego lokalu.

To czy piwnica z której dotąd korzystaliśmy zostanie pomieszczeniem przynależnym do naszego lokalu zależy od terminu podjęcia przez zarząd uchwały określającej przedmiot odrębnej własności.

W przypadku takich uchwał podejmowanych przed nowelizacją Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 31 lipca 2007 roku, w wielu przypadkach piwnice nie zostawały zakwalifikowane jako przynależne do lokalu i zostały potraktowane jako część wspólna nieruchomości.
W przypadku uchwał podejmowanych od 31 lipca 2007 roku muszą one uwzględniać piwnice i inne pomieszczenia gospodarcze jako przynależne do mieszkań, jeżeli były one przyporządkowane do danego lokalu, a władające mieszkaniem osoby faktycznie je użytkowały.

W przypadku uchwał podjętych przez zarządy przed 31 lipca 2007 roku, które zostały następnie zaskarżone i po tym terminie trwało postępowanie sądowe, uchwały takie powinny zostać dostosowane do aktualnych przepisów, tak aby przypisać piwnice jako pomieszczenia przynależne do mieszkań osób je użytkujących.

Wykładnię obecnie obowiązujących przepisów przeprowadził Sąd Najwyższy w wyroku podjętym w 2008 roku (sygnatura akt V CSK 373/08).
W sprawie, której dotyczy wyrok Sądu Najwyższego, zarząd spółdzielni w uchwale podjętej w listopadzie 2007 roku zaliczył pomieszczenia piwniczne do nieruchomości wspólnej (obok klatek schodowych, pralni, suszarni, wózkowni, wind, zabudowanych wnęk międzypiętrowych, pomieszczeń technicznych i rozdzielni ciepła).

Uchwała zarządu została zaskarżona przez jednego z członków spółdzielni, zainteresowanego tym, aby piwnica, użytkowana przez niego od 1992 roku stała się w jego własnością. Piwnica nie była wymieniona w przydziale spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wystawionym w 1992 roku, jednakże zgodnie z protokołem zdawczo-odbiorczym spółdzielnia wydała mu piwnicę do użytkowania.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla samorządu i administracji198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK