| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Prawo do piwnicy przy wykupie lokalu spółdzielczego

Prawo do piwnicy przy wykupie lokalu spółdzielczego

Po wykupie lokalu spółdzielczego mogą do niego przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia przynależne takie jak piwnica, strych, komórka czy garaż, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. Największe kontrowersje prawne budziły piwnice z których dotychczas korzystali spółdzielcy.

Sąd I instancji przychylił się do stanowiska spółdzielca i uchylił zaskarżoną uchwałę. Sąd II instancji po apelacji spółdzielni zmienił wyrok i oddalił żądanie spółdzielca, uzasadniając to brzmieniem art. 42 ust. 7 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z tym artykułem, decyzję o przynależności do lokalu pomieszczeń przynależnych podejmuje zarząd. Sąd uzasadnił swój wyrok także okolicznością, że w danym budynku liczba piwnic różniła się od liczby lokali i miały one zróżnicowaną powierzchnię, tak więc uznanie w takiej sytuacji piwnic za części składowe lokali mogłoby naruszać prawa członków i innych osób.
Sąd Najwyższy uchylił wyrok Sądu II instancji, stwierdzając między innymi, że przyporządkowanie piwnicy (pomieszczenia gospodarczego) do danego mieszkania może wynikać zarówno z czynności prawnej, jak i z czynności faktycznej (tak jak w rozpatrywanej sprawie).

Sąd Najwyższy wyjaśnił także, że określenie „użytkuje” zostało użyte w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych w znaczeniu potocznym, czyli oznacza tyle, co „korzysta z czegoś”. Najważniejszą więc kwestią dla rozstrzygnięcia w danej sytuacji jest to czy osoba, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, faktycznie z niego korzysta z piwnicy czy pomieszczenia gospodarczego. Przepis zaś art. 42 ust. 7 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wskazuje tylko iż uchwałę podejmuje zarząd, a nie inny organ spółdzielni, nie daje jednak zarządowi prawa do swobodnego decydowania o przynależności piwnic czy pomieszczeń gospodarczych do lokali jako ich części składowych.

Jeżeli zarząd nie uwzględni w uchwale przynależności użytkowanej przez nas piwnicy do naszego lokalu, musimy pamiętać o tym aby zaskarżyć uchwałę w ciągu 30 dni od dnia doręczenia jej nam przez spółdzielnię. W przeciwnym razie może nie być sposobu na podważenie uchwały.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zobacz również serwis: Najem

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK