| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Spółdzielnia mieszkaniowa > Nadal można wykupić mieszkania za złotówkę

Nadal można wykupić mieszkania za złotówkę

W listopadzie 2007 roku uzyskałam z mojej spółdzielni mieszkaniowej przekształcenie prawa lokatorskiego na prawo własnościowe. Z uwagi na brak unormowań dotyczących gruntu do chwili obecnej nie mogłam przekształcić prawa spółdzielczego w odrębną własność. Z informacji które przekazała mi Spółdzielnia wynika, że sprawa gruntu będzie uregulowana w ciągu dwóch miesięcy , lecz według spółdzielni do niczego mnie to nie upoważnia, gdyż żaden notariusz nie sporządzi aktu notarialnego a Sądy odmawiają wpisu do Księgi Wieczystej. Ponadto wszystkie akty zawarte w wyniku znowelizowanej ustawy o spółdzielczości tzw. wykup za 1 zł są z mocy prawa nie ważne jak również moja umowa o przekształceniu prawa na prawo własnościowe. Czy stanowisko spółdzielni jest prawidłowe, twierdzi że opiera się wyrok Trybunały Konstytucyjnego.

Nie

Stanowisko przedstawione przez Spółdzielnię mieszkaniową jest całkowicie błędne, a wręcz stoi w zupełnej sprzeczności z powoływanym przez nią orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 16/08).

Trybunał, orzekł co prawda, iż przepisy znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (pozwalające na przekształcenie mieszkań spółdzielczych „za złotówkę) są niekonstytucyjne, ale:

1. Wprost w uzasadnieniu wyroku (który stanowi jego nieodłączną część i jest de facto obowiązującą wykładnią konstytucji i przepisów ustawy) stwierdził, iż w żadnym wypadku jego wolą nie jest podważenie skuteczności umów zawartych przed wydaniem wyroku. Stąd spółdzielnia NIE MA PRAWA twierdzić, iż przekształcenie mieszkań lokatorskich we własnościowe, czy w odrębną własność lokalu jest „nieważne”. Wszystkie umowy zawarte do czasu wejścia w życie orzeczenia muszą być honorowane i są bezwzględnie wiążące.
2. Wejście w życie orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego zostało odroczone w czasie- do 30.12.2009r. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału zakwestionowane przepisy pozostają do tego czasu w mocy. Oznacza to wprost, iż spółdzielnia do końca roku jest nadal zobowiązana do przekształcenia prawa spółdzielczego w odrębną własność (zakładając, że kwestie własności gruntu zostały uregulowane a spółdzielca nie zalega z żadnymi opłatami) za niewielką opłatą.
3. Co więcej, spółdzielcy przysługuje roszczenie o przekształcenie mieszkania i zawarcia z nim przez spółdzielnię umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Stąd nadal (do 30 grudnia) może wnieść pozew do sądu (wolny od wpisu sądowego) o wydanie tzw. zastępczego oświadczenia woli spółdzielnie w przedmiocie ww. umowy.
4. Nie jest prawdą, że sądy cywilne nie rozpoznają spraw, ani że sądy wieczysto księgowe nie uwzględniają wniosków o wpisanie odrębnej własności. Sądy są związane wyrokiem Trybunały, który w uzasadnieniu wprost wskazał na obowiązek dalszego stosowania zakwestionowanych przepisów- do czasu wejścia w życie orzeczenia lub zmiany ustawy przez ustawodawcę.

Spółdzielnie prawdopodobnie będą występować przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowania za straty wynikłe z błędnych przepisów- natomiast nie mają żadnych roszczeń w stosunku do byłych i obecnych spółdzielców.


Warto zauważyć, iż sytuacja różni się w zależności od spółdzielni mieszkaniowych. Część z nich wprost ogłasza, iż do czasu wejścia w życie orzeczenia nadal honorować będzie wnioski o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Część jak widać w przedstawionym pytaniu stara się utrzymać dotychczasowy stan- narażając się na liczne procesy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK