| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Słownik > Spadek

Spadek

Spadek to ogół praw i obowiązków należących do zmarłego i przechodzących na jedną lub kilka osób, według zasad dziedziczenia uregulowanych w kodeksie cywilnym. Osoba lub osoby, które otrzymały spadek, w zasadzie wchodzą w sytuację prawną, w jakiej pozostawała osoba zmarła.

Powołanie do spadku

Powołanie do spadku wynika albo z ustawy, albo z testamentu. Podstawy dziedziczenia nie może stanowić żadna inna czynność prawna, np. nie można zawrzeć za życia umowy dziedziczenia. Pierwszeństwo ma powołanie z testamentu. Oznacza to, że spadek odziedziczy osoba, którą w ważnie sporządzonym testamencie wskazał spadkodawca. Dopiero w sytuacji, gdy nie ma możliwości powołania spadkobiercy na mocy testamentu, wejdzie w grę dziedziczenie ustawowe.

Dziedziczeniu podlegają głównie prawa i obowiązki mające charakter cywilnoprawny, ale również te, które wynikają ze stosunków publicznoprawnych.

Skład masy spadkowej

W spadku możemy dostać m.in.:

- prawo własności rzeczy ruchomych (np. samochód) i nieruchomych (np. mieszkanie) oraz udział we współwłasności tych rzeczy,

-użytkowanie wieczystej związaną z nim własność budynków i innych urządzeń wzniesionych na użytkowanym gruncie,

- zastaw i hipotekę (razem z wierzytelnością, którą zabezpieczają),

- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,

-posiadanie rzeczy ruchomych i nieruchomości

- prawa i obowiązki wynikające z treści papierów wartościowych (np. weksle, czeki),

- wkłady na rachunkach bankowych,

- przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki (np. prawo do nadpłaty, ale także obowiązek zapłaty zaległości podatkowej i odsetek).

Spadkodawca

Spadkodawcą jest osoba, z chwilą śmierci której następuje otwarcie spadku, tj. przejście jego praw i obowiązków majątkowych na spadkobierców. Chwila otwarcia spadku to moment śmierci spadkodawcy. Decyduje nie tylko o tym, kiedy spadkobierca nabywa spadek i czy go w ogóle nabędzie, ale także o samym składzie spadku.

Spadkodawca może rozporządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci poprzez sporządzenie testamentu. Jeśli tego nie zrobi, następuje dziedziczenie ustawowe, tj. na podstawie przepisów prawa.

Spadkobierca

Spadkobiercą jest osoba, która z chwilą śmierci spadkodawcy, z mocy prawa, nabywa ogół jego praw i obowiązków majątkowych. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Powołanie do spadku jest skuteczne tylko wtedy, gdy spadkobierca ma zdolność dziedziczenia, tzn. spełnia określone przez prawo wymagania. Spadkobiercą może być osobą fizyczną i osobą prawną (np.fundacja spółka z o.o. i akcyjna, ale już niespółka jawna i cywilna).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK