| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Plac zabaw – jakie wymogi musi spełniać?

Plac zabaw – jakie wymogi musi spełniać?

Plac zabaw jako obiekt małej architektury, nie musi posiadać pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Jednak usytuowanie placu zabaw jest określone w przepisach, a niespełnienie tych wymogów może skutkować nakazem jego rozbiórki.

Pozwolenie na budowę placu zabaw – czy jest niezbędne?

Powiatowy lub wojewódzki nadzór budowlany może nakazać rozbiórkę placu zabaw, jeżeli narusza on warunki techniczne, które budynki i ich usytuowanie powinny spełniać. Place zabaw zaliczamy do obiektów tzw. małej architektury. To znaczy, że nie potrzeba zezwolenia na budowę, ani zgłoszenia zamiaru budowy obiektu tego typu do odpowiedniego organu tj. starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Warto pamiętać, że pomimo braku tych obowiązków przy budowie placu zabaw należy kierować się odpowiednimi przesłankami prawnymi oraz zdrowym rozsądkiem by danej wspólnocie zapewnić bezpieczeństwo.

Zobacz także: Jak samodzielnie wykonać w ogrodzie plac zabaw dla dzieci?

Co należy brać pod uwagę przy budowie placu zabaw?

Podczas budowy placu zabaw należy brać pod uwagę art. 40 i 49 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2012 r. Mówią one o warunkach technicznych, które muszą być spełnione przy planowaniu budynków i ich usytuowaniu. Przede wszystkim w sposób jasny i bezsprzeczny określaną sprawę kluczową – jaką odległość należy zachować przy budowie obiektów tego typu. Zgodnie z tymi przesłankami musi być zachowane 10 m. od linii rozgraniczającej ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, od śmietników i parkingów samochodowych – od pięciu do sześćdziesięciu stanowisk łącznie. Jeśli któreś z kryteriów wymienionych w rozporządzeniu nie zostanie uwzględnione, plac może zostać rozebrany z racji naruszania przez jego usytuowanie wymogów przywołanych rozporządzeń.

Zobacz także: Plac zabaw na terenie wspólnoty mieszkaniowej

Likwidacja placu zabaw

Przed definitywną likwidacją obiektu istnieje możliwość przeprowadzenia próby doprowadzenia go do takiego stanu, aby był zgodny z przywołanymi przepisami techniczno-budowlanymi.

- Należy jednak mieć na uwadze, że czasami po prostu nie jest możliwe wprowadzenie odpowiednich modyfikacji - np. nie będzie możliwości zmiany faktu, że odległość placu od okien jednego z otaczających go budynków mieszkalnych wynosi jedynie 7m. W takim przypadku usytuowanie placu można, według wielu orzecznictw sądowych, zakwalifikować jako istotne odstąpienie w rozumieniu art. 50 ust. 1 pkt 4 prawa budowlanego. Samo pojęcie istotnego odstąpienia nie jest wprost zdefiniowane przez przepisy, jednak należy przy jego interpretacji brać pod uwagę m.in. art. 36a ust. 5 prawa budowlanego. Na podstawie zawartych w nim przesłanek można ustalić, że do istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu dochodzi w sytuacji, gdy zmieniane jest zagospodarowanie działki lub terenu lub też istotnych i charakterystycznych parametrów danego obiektu budowlanego – czyli gdy dochodzi do zmian jego kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości lub liczby kondygnacji. – mówi Robert Tomaszewski

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »