| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Ustanowienie odrębnej własności lokalu na mocy jednostronnej czynności właściciela według ustawy o własności lokali

Ustanowienie odrębnej własności lokalu na mocy jednostronnej czynności właściciela według ustawy o własności lokali

Odrębna własność lokalu powstać może na podstawie: jednostronnej czynności prawnej właściciela, umowy albo orzeczenia sądowego znoszącego współwłasność.

Aby doszło do powstania odrębnej własności lokalu, musi on posiadać cechę samodzielności. Szczegółowe unormowania  w tym zakresie znajdują się w ustawie z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz.U. 2000, nr 80, poz.903 ze zm.). Podstawowym kryterium pozwalającym ocenić, czy dany lokal jest samodzielny, jest jego wydzielenie za pomocą trwałych ścian w obrębie budynku, nie jest nigdzie wspomniane, z ilu pokoi musi się składać, jest za to wzmianka, że może to być izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi (np. kuchnie, łazienki, korytarze, garderoby itp.) służą zaspokajaniu ludzkich potrzeb mieszkaniowych. Spełnienie wymienionych wymagań stwierdzane jest przez starostę w formie zaświadczenia o samodzielności (art. 2 ustawy). Do lokalu przynależeć mogą, jako jego części składowe, pomieszczenia, które nie muszą bezpośrednio do niego przylegać, mogą nawet znajdować się poza budynkiem, byleby mieściły się w granicach nieruchomości gruntowej, w szczególności: piwnica, komórka, strych, garaż. Nie jest to jednak katalog zamknięty, dopuszczalne są zatem inne pomieszczenia przynależne.

Zobacz: Co zawiera orzeczenie wydane przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności?

Z ustanowieniem odrębnej własności związany jest udział właściciela lokalu w nieruchomości wspólnej, liczony jako stosunek powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń do niego przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział wpływa zarówno na prawa (większy udział to większy wpływ na podejmowane we wspólnocie mieszkaniowej uchwały), jak i na obowiązki (z udziałem związane jest uczestniczenie w kosztach zarządu nieruchomością wspólną, w wydatkach na jej rzecz, im większy udział, tym większą kwotę trzeba wnieść za dany lokal). Suma udziałów wszystkich lokali musi być równa 1, jeśli nie jest – udziały zostały policzone w zły sposób.

Zobacz: Prawne przesłanki ustanowienia odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego

Z chwilą wyodrębnienia lokalu w obrębie budynku, powstaje z mocy prawa wspólnota mieszkaniowa zrzeszająca właścicieli poszczególnych lokali. Jeśli liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych nie jest większa niż siedem, mamy do czynienia z małą wspólnotą, do której stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego mówiące o współwłasności. Jeżeli natomiast, wspomniana liczba lokali jest większa niż siedem (czyli od 8 w górę), powstaje duża wspólnota mieszkaniowa, do której zastosowanie mają przepisy ustawy o własności lokali. Właściciele lokali w dużej wspólnocie mieszkaniowej zobowiązani są podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu, którego członkiem może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona (art.20 ustawy). Najbardziej widoczną różnicą pomiędzy poszczególnymi wspólnotami jest sposób podejmowania uchwał przez właścicieli lokali, w małych wspólnotach do podjęcia uchwały potrzeba zgody wszystkich właścicieli, natomiast w przypadku dużej wspólnoty mieszkaniowej, wystarczy aby za uchwałą opowiedziała się większość właścicieli liczona według wielkości udziałów. Wspólnota, na mocy art.23 ust.2 ustawy, może zawrzeć umową albo podjąć uchwałę i postanowić, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos; jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza we wspólnotach, w których suma udziałów poszczególnych lokali nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela (np. budynek gminny, w którym dokonano wyodrębnienia dopiero jednego lokalu).

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK