| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Ustanowienie odrębnej własności lokalu na mocy jednostronnej czynności właściciela według ustawy o własności lokali

Ustanowienie odrębnej własności lokalu na mocy jednostronnej czynności właściciela według ustawy o własności lokali

Odrębna własność lokalu powstać może na podstawie: jednostronnej czynności prawnej właściciela, umowy albo orzeczenia sądowego znoszącego współwłasność.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że odrębna własność lokalu powstaje z chwilą wpisu w księdze wieczystej, wpis ten ma zatem charakter konstytutywny – tworzy prawo. W przypadku obrotu istniejącym prawem, wpis do księgi ma jedynie charakter deklaratoryjny, czyli potwierdza istniejące już prawo (porównaj wyrok SN z dnia 09.11.2011r. II CSK 104/11, Lex 1102262). Czasem zdarzają się sytuacje, w których chcemy dokonać obrotu prawem, które jeszcze nie powstało, a więc osoba, która zawarła umowę notarialną o ustanowieniu i nabyciu własności lokalu może, jeszcze przed wpisaniem prawa odrębnej własności lokalu do księgi wieczystej, zbyć prawa przysługujące jej z tej umowy (albo orzeczenia sądowego znoszącego współwłasność nieruchomości). Mamy tu do czynienia z umową zbycia ekspektatywy odrębnej własności lokalu – dotyczy to jednakże wyłącznie sytuacji, w których nabywca prawa odrębnej własności lokalu złożył wniosek o wpis tego prawa lub założenie księgi wieczystej (porównaj: postanowienie sądu okręgowego z dnia 13 października 2011r. II Ca 895/11), przy złożeniu takiego wniosku, ustawodawca roztacza już opiekę wynikającą z działania rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, a zatem nie mamy tu do czynienia z umową o świadczenie niemożliwe. Opierając się na naszym przykładzie, w przypadku chęci wyodrębnienia z lokalu numer 1 dwóch nowych lokali, notariusz zazwyczaj wnioskuje o zamknięcie dotychczas prowadzonej księgi wieczystej dla lokali numer 1 i o założenie dwóch nowych lokalowych ksiąg wieczystych na każdy z lokali będących przedmiotem odrębnej własności, jednak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dotychczasowej księdze zachować jeden z lokali, a jedynie dla drugiego złożyć wniosek o założenie nowej księgi, w myśl bowiem  § 17 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów (Dz. U. 2001, Nr 102, poz. 1122), księgę wieczystą zamyka się w razie całkowitego przeniesienia nieruchomości do innej księgi wieczystej oraz gdy przepisy odrębne tak stanowią. Jeśli lokal, który ma powstać wskutek podziału większego lokalu, ma być przedmiotem darowizny, istnieje prawnie dopuszczalna możliwość dokonania umowy darowizny ekspektatywy odrębnej własności lokalu, która to umowa stanowi podstawę wpisu w księdze wieczystej nabywcy jako właściciela, niezależnie od chwili złożenia wniosku o dokonanie tego wpisu (zobacz: postanowienie SN z 26.06.2001r., I CA 1/01, OSNC 2002/2/26), jeśli zatem Kowalski będący właścicielem lokalu numer 1 chce podarować jeden z lokali powstałych wskutek podziału swojemu dziecku, może to zrobić, zanim zostanie założona księga wieczysta dla tego nowego lokalu.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK