| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Opłata adiacencka – kiedy trzeba ją zapłacić?

Opłata adiacencka – kiedy trzeba ją zapłacić?

Opłata adiacencka jest regulowana przez ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z tą ustawą wysokość opłaty adiacenckiej ustala gmina. Wartość opłaty adiacenckiej zależy przede wszystkim od tego, jakie urządzenia infrastruktury technicznej – droga, przewody wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze i tym podobne – zostały wybudowane na terenie gminy. Opłata adiacencka dotyczy tylko tych właścicieli i użytkowników wieczystych gruntów, których wartość posiadanych nieruchomości wzrosła po wykonaniu tego typu prac.

Opłata adiacencka – co to takiego?

Opłata adiacencka to sposób partycypacji właścicieli nieruchomości w kosztach budowy urządzeń zaliczanych do infrastruktury technicznej, które tworzone są z pieniędzy publicznych, na przykład z środków pochodzących z Unii Europejskiej, ze Skarbu Państwa, z pieniędzy gminy lub samorządu. Z opłaty adiacenckiej wyłączone są grunty przeznaczone na cele leśne i rolne w miejscowym planie zagospodarowania lub kiedy brak jest takiego planu – grunty, które wykorzystywane są obecnie do takich celów. Opłata adiacencka dotyczy także użytkowników wieczystych jeśli nie wnoszą oni rocznych opłat za użytkowanie wieczyste albo wnieśli już opłaty roczne za cały okres planowanego użytkowania. Opłatę tą zobowiązani są uiścić wyłącznie ci właściciele i użytkownicy wieczyści, których nieruchomość zyskała na wartości w związku z prowadzonymi pracami.

Zobacz też:  Czy właściciel mieszkania musi ponosić koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej?

Wydanie decyzji o opłacie adiacenckiej

Opłatę adiacencką nakłada na właścicieli nieruchomości wójt, burmistrz albo prezydent miasta każdorazowo po tym, gdy zostanie stworzona możliwość podłączenia danej nieruchomości do urządzeń infrastruktury technicznej, na przykład do gazociągu. Dotyczy to także możliwości korzystania z nowo wybudowanej drogi przebiegającej w pobliżu nieruchomości. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta mają trzy lata na wydanie decyzji o ustaleniu tego typu opłaty – trzy lata liczone są od dnia stworzenia warunków podłączenia się do nowych sieci przesyłowej albo od dnia, w którym można było korzystać z nowej drogi, jeśli wówczas istniała uchwała rady gminy dotycząca opłaty adiacenckiej. Wysokość opłaty obliczana jest według stawki procentowej zawartej w uchwale rady gminy. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze modernizacje wiążą się z koniecznością uiszczania opłat – bowiem wzrost wartości nieruchomości powinien zostać określony przez opinię rzeczoznawcy majątkowego.

Zobacz też: Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej?

Wysokość opłaty adiacenckiej i termin jej uiszczenia

Wysokość opłaty określana jest na podstawie stawki procentowej z uchwały rady gminy, ale nie może być wyższa niż 50% różnicy pomiędzy wartością nieruchomości przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej lub drogi, a wartością nieruchomości po ich utworzeniu. Wartość tę określa się na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej. Czternaście dni po ostatecznej decyzji dotyczącej tego typu opłaty właściciel ma obowiązek uregulowania płatności. Jeśli opłatę rozłożono na raty, wówczas powinien wpłacić pierwszą z nich.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK