| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Rozbiórka budynku bez pozwolenia – kiedy jest możliwa?

Rozbiórka budynku bez pozwolenia – kiedy jest możliwa?

W sytuacji gdy posiadamy na działce walącą się komórkę lub szopę i chcielibyśmy ją rozebrać, powinniśmy to zrobić zgodnie z obowiązującym prawem. Większość obiektów przed wyburzeniem wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Jednak w niektórych przypadkach pozwolenie nie będzie konieczne. Kiedy jest możliwe wykonanie rozbiórki bez wcześniejszego pozwolenia?

Do wykonania rozbiórki określonego obiektu nie zawsze potrzebne jest uzyskanie pozwolenia. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się przeprowadzać rozbiórek samowolnie – za tego typu zachowanie mogą nam grozić kary pieniężne. Wobec tego należy wiedzieć kiedy mamy możliwość rozbiórki bez pozwolenia, a kiedy z wcześniejszym pozwoleniem.

Zobacz także: Rozbiórka budynków – kiedy wymagane jest pozwolenie?

Rozbiórka bez pozwolenia

Bez pozwolenia możemy rozebrać budynki mające do 8 m wysokości znajdujące się w określonej odległości od granicy działki – odległość ta powinna być równa co najmniej połowie wysokości danego budynku. Co istotne, obiekty te nie mogą widnieć w rejestrze zabytków ani być pod opieką konserwatora zabytków. Istnieje również możliwość rozbiórki tych budynków, na których postawienie nie wymagane było pozwolenie jeśli nie są one uznawane obecnie za zabytki. Mimo to, że pozwolenie na rozbiórkę nie jest w tych dwóch wypadkach konieczne, musimy wykonywane prace zgłosić do odpowiedniego organu – urzędu miasta lub starostwa powiatowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK