| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Rozbiórka budynku bez pozwolenia – kiedy jest możliwa?

Rozbiórka budynku bez pozwolenia – kiedy jest możliwa?

W sytuacji gdy posiadamy na działce walącą się komórkę lub szopę i chcielibyśmy ją rozebrać, powinniśmy to zrobić zgodnie z obowiązującym prawem. Większość obiektów przed wyburzeniem wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Jednak w niektórych przypadkach pozwolenie nie będzie konieczne. Kiedy jest możliwe wykonanie rozbiórki bez wcześniejszego pozwolenia?

Do wykonania rozbiórki określonego obiektu nie zawsze potrzebne jest uzyskanie pozwolenia. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się przeprowadzać rozbiórek samowolnie – za tego typu zachowanie mogą nam grozić kary pieniężne. Wobec tego należy wiedzieć kiedy mamy możliwość rozbiórki bez pozwolenia, a kiedy z wcześniejszym pozwoleniem.

Zobacz także: Rozbiórka budynków – kiedy wymagane jest pozwolenie?

Rozbiórka bez pozwolenia

Bez pozwolenia możemy rozebrać budynki mające do 8 m wysokości znajdujące się w określonej odległości od granicy działki – odległość ta powinna być równa co najmniej połowie wysokości danego budynku. Co istotne, obiekty te nie mogą widnieć w rejestrze zabytków ani być pod opieką konserwatora zabytków. Istnieje również możliwość rozbiórki tych budynków, na których postawienie nie wymagane było pozwolenie jeśli nie są one uznawane obecnie za zabytki. Mimo to, że pozwolenie na rozbiórkę nie jest w tych dwóch wypadkach konieczne, musimy wykonywane prace zgłosić do odpowiedniego organu – urzędu miasta lub starostwa powiatowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »