| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Rozbiórka budynku bez pozwolenia – kiedy jest możliwa?

Rozbiórka budynku bez pozwolenia – kiedy jest możliwa?

W sytuacji gdy posiadamy na działce walącą się komórkę lub szopę i chcielibyśmy ją rozebrać, powinniśmy to zrobić zgodnie z obowiązującym prawem. Większość obiektów przed wyburzeniem wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Jednak w niektórych przypadkach pozwolenie nie będzie konieczne. Kiedy jest możliwe wykonanie rozbiórki bez wcześniejszego pozwolenia?

Nałożenie konieczności uzyskania pozwolenia

W niektórych sytuacjach urząd może nałożyć na nas obowiązek uzyskania pozwolenia nawet w przypadku budynków opisanych powyżej. Taka możliwość istnieje jednak wyłącznie wówczas, gdy po rozbiórce mogłoby dojść do pogorszenia stosunków wodnych albo sanitarnych lub zmiany stanu środowiska naturalnego na gorszy.  Przytoczona ewentualność dotycząca konieczności uzyskania pozwolenia może pojawić się także wtedy, gdy rozbiórka wymaga zachowania odpowiednich warunków, od których uzależnia się prowadzenie prac rozbiórkowych w ogóle.

Zobacz także: Jak dokonywać rozbiórki poszczególnych elementów budynku?

Nagłe przypadki – rozbiórka

Czasami dochodzi także do tak zwanych nagłych przypadków – wówczas roboty związane z rozbiórką mają na celu usunięcie zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego oraz posiadanego mienia, które stwarza rozsypujący się obiekt. Wtedy możemy rozpocząć prace przed zgłoszeniem ich do odpowiedniego urzędu i przed uzyskaniem pozwolenia na nie. Mimo to nawet nagłe przypadki nie zwalniają nas od jak najszybszego zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia.

Koszty związane z rozbiórką

Jeśli tylko zgłaszamy prace rozbiórkowe, nie musimy wnosić w urzędzie żadnych dodatkowych opłat. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni uzyskać pozwolenie na rozbiórkę, powinniśmy dokonać wpłaty w wysokości 36 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK