| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Inspektor nadzoru inwestorskiego – jak i kiedy ustanowić, żeby osiągnąć maksimum korzyści?

Inspektor nadzoru inwestorskiego – jak i kiedy ustanowić, żeby osiągnąć maksimum korzyści?

Inspektor nadzoru inwestorskiego jest jednym z 4 uczestników procesu budowlanego wymienionych w art. 17 Prawa budowlanego.

Kiedy ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego?

Bezwzględnie trzeba ustanowić inspektora w przypadkach, gdy obowiązek ten został nałożony na inwestora przez organ wydający pozwolenie na budowę (art. 19 Prawa budowlanego). Inwestor może inspektora powołać także w przypadkach, gdy nie jest to wymagane przez prawo. Zresztą coraz częściej inspektora powołują również inwestorzy budujący np. dom jednorodzinny. Inwestorzy bowiem zaczynają rozumieć, że nie można znać się na wszystkim, a dobry inspektor, który pilnuje kierownika robót, zgłasza projektantowi ewentualne możliwości rozwiązań zamiennych, pomaga niejednokrotnie ustrzec się przed poważnymi błędami projektowymi czy wykonawczymi, a często także zaoszczędzić znaczne kwoty.

Zobacz także:  Zmiany w prawie budowlanym w 2013 roku

Jak zatem wybrać inspektora nadzoru inwestorskiego?

Przy wyborze inspektora nadzoru inwestorskiego warto sprawdzić, czy inspektor posiada niezbędną wiedzę i praktykę zawodową dostosowane do stopnia skomplikowania inwestycji i zakresu powierzonych zadań. Innymi słowy: czy inspektor nadzorował już kiedyś inwestycję podobną do naszej, kiedy i ile razy, czy posiada niezbędne uprawnienia? Zastanówmy się również, czy ustanowiony przez nas inspektor podoła swoim obowiązkom, czy będzie w stanie należycie nas reprezentować w kontaktach z kierownikiem budowy i projektantem.

Sprawdźmy też, czy nasz inspektor posiada OC odpowiednie do skali naszej inwestycji, czy nie powinniśmy np. poprosić , żeby inspektor się „doubezpieczył”.

W końcu podpiszmy dobrą umowę z naszym inspektorem. Oprócz obowiązków ustawowych wynikających z Prawa budowlanego wpiszmy inne postanowienia, które są dla nas istotne, jak np. określenie, jak często inspektor ma pojawiać się na placu budowy, jak inspektor będzie nas powiadamiał o nieprawidłowościach na placu budowy, jak będziemy się komunikować  itp.

Pamiętajmy, że inspektor jest naszym reprezentantem, adwokatem, na placu budowy. Jego obecność może nam pomóc, ale też zaszkodzić, gdy powołamy inspektora jedynie ze względu na obowiązek nałożony przez organ wydający pozwolenie na budowę, nie bacząc na jego doświadczenie i wiedzę, albowiem plon niekompetencji inspektora w ostatecznym rozrachunku zbierze niestety inwestor.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK