| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Samodzielność lokali

Samodzielność lokali

„Odziedziczyłam wraz z bratem małą kamienicę po rodzicach, która przed wojną dzieliła się na dwa mieszkania – na każdym piętrze po jednym. Chcielibyśmy znów podzielić dom na 2 lokale, abyśmy mogli w nim zamieszkać wraz z rodzinami. Czy istnieje taka możliwość? Jeśli tak, to jakie warunki należy spełnić?”

Samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu (lokal użytkowy) mogą stanowić odrębne nieruchomości. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy o własności lokali, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. W tym wypadku należałoby przywrócić stan pierwotny nieruchomości i wydzielić z powrotem dwa lokale.

Zobacz też: Prawa i obowiązki spoczywające na członkach wspólnoty mieszkaniowej


Podstawowym kryterium samodzielności lokalu jest brak konieczności korzystania z urządzeń znajdujących się w innym samodzielnym lokalu. Nie ma żadnych ustawowych ograniczeń ani wymogów w odniesieniu do powierzchni samodzielnego lokalu. Lokal, który nie spełnia kryteriów samodzielności, może być poddany odpowiedniej przebudowie, np. oddzielenie trwałymi ścianami od innych lokali, wykonanie odrębnego wejścia itp.


Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”. W opisanej sytuacji współwłaściciele muszą ustalić czy np. piwnica będzie stanowiła część wspólną nieruchomości, czy zostanie podzielona na dwie części i każda z nich będzie przynależeć do któregoś z lokali. Lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiednich kondygnacji budynku, a w razie położenia pomieszczeń przynależnych poza budynkiem mieszkalnym - także na wyrysie z operatu ewidencyjnego; dokumenty te stanowią załącznik do aktu ustanawiającego odrębną własność lokalu. W razie braku dokumentacji technicznej budynku, zaznaczeń, dokonuje się, zgodnie z wymogami przepisów prawa budowlanego, na koszt dotychczasowego właściciela nieruchomości, o ile strony umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu nie postanowiły inaczej. 

Zobacz też: O czym należy pamiętać budując garaż?

Przed wyodrębnieniem lokali należy uporządkować stan prawny i ewidencyjny gruntu, na którym posadowiony jest budynek.

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Samodzielny lokal, a wspólnota mieszkaniowa
Samodzielny lokal, a wspólnota mieszkaniowa

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK