| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów

Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów

Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów budowlanych służy usprawnieniu i zabezpieczeniu przyszłych prac budowlanych. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego stanowi formę prac przygotowawczych, z rozpoczęciem których prawnie utożsamiane jest rozpoczęcie samej budowy. W związku z tym zagospodarowanie powinno nastąpić po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę lub po uprzednim dokonaniu zgłoszenia.

Zagospodarowanie terenu budowy

Szczegółowe czynności, które powinny być wykonane w ramach zagospodarowania terenu określa Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. z 2003r. Nr 47, poz. 401). Zgodnie z wymienionym rozporządzeniem zagospodarowanie powinno być wykonane przed rozpoczęciem robót budowlanych, co najmniej w zakresie:

  • ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych, czyli takich miejsc na terenie budowy, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi,
  • wykonania dróg, wyjść i przejść dla pieszych,
  • doprowadzenia mediów tj. wody i energii elektrycznej, odprowadzenia lub utylizacji ścieków,
  • urządzenia pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i socjalnych,
  • zapewnienia oświetlenia naturalnego i sztucznego,
  • zapewnienia właściwej wentylacji,
  • zapewnienia łączności telefonicznej,
  • urządzenia składowisk materiałów i wyrobów.    

W przypadku zainstalowania ogrodzenia tymczasowego z przeznaczeniem na potrzeby budowlane, inwestor nie będzie objęty obowiązkiem dokonania zgłoszenia zamiaru zainstalowania takiego ogrodzenia. Jednakże, pomimo braku konieczności powyższego zawiadomienia, ogrodzenie nie powinno stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi lub zwierząt. Przez zagospodarowanie należy również rozumieć rozmieszczenie na terenie budowy, zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej, maszyn i innych urządzeń technicznych, składowisk materiałów i konstrukcji budowlanych, rurociągów i przewodów instalacji oraz obiektów socjalnych i sanitarnych, umożliwiających przyszłą pracę.  

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Tymczasowe obiekty budowlane

Za tymczasowe obiekty budowlane, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, należy uznać obiekty budowlane, przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od ich trwałości technicznej. Ich funkcjonalny i pomocniczy charakter ma na celu umożliwienie wykonawcom sprawne i odpowiednie zakończenie budowy głównej, co z kolei przekłada się na brak konieczności występowania z odrębnym wnioskiem o pozwolenie na budowę czy tez dokonania zgłoszenia. Zgodnie z poglądem orzecznictwa o legalności ich usytuowania na danej działce i uznania ich za omawiany rodzaj obiektu będzie decydował wyłącznie fakt posiadania przez inwestora prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę obiektu docelowego lub wcześniejsze dokonanie skutecznego zgłoszenia zamierzonych robót budowlanych.

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zagospodarowanie terenu budowy. Fot./ Fotolia
Zagospodarowanie terenu budowy. Fot./ Fotolia

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »