| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów

Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów

Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów budowlanych służy usprawnieniu i zabezpieczeniu przyszłych prac budowlanych. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego stanowi formę prac przygotowawczych, z rozpoczęciem których prawnie utożsamiane jest rozpoczęcie samej budowy. W związku z tym zagospodarowanie powinno nastąpić po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę lub po uprzednim dokonaniu zgłoszenia.

Umieszczenie wszelkiego rodzaju barakowozów lub kontenerów na terenie budowy bez posiadania prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę czy dokonania odpowiedniego zgłoszenia będzie skutkowało powstaniem samowoli budowlanej.

Zobacz: Urządzenia budowlane i tymczasowe obiekty budowlane

Obowiązki inspektora i kierownika budowy

Z zagospodarowaniem terenu budowy związane są także obowiązki inspektora i kierownika budowy. W momencie rozpoczynania budowy inwestor zobowiązany jest do zapewnienia kierownictwa budowy oraz nadzoru nad robotami, a kierownik budowy zobowiązany jest do przejęcia, a następnie odpowiedniego zorganizowania i zabezpieczenie terenu budowy pod kątem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.   

Należy zaznaczyć, iż oprócz uzyskania pozwolenia na budowę, inwestor został objęty również obowiązkiem zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych (dotyczy tylko obiektów objętych wymogiem pozwolenia na budowę) właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem, co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem. Do powyższego zawiadomienia powinien dołączyć sporządzone przez kierownika budowy oświadczenia o przygotowaniu planów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz o przejęciu obowiązku kierowania budową (wraz z zaświadczaniem o posiadanych przez niego uprawnieniach budowlanych).

Ważne jest, aby kierownik budowy sporządził tablicę informacyjną, a następnie umieścił ją w widocznym miejscu (zob. tablica informacyjna). Ponadto w przypadku gdy roboty budowlane zaplanowane są na okres dłuższy niż 30 dni robocze przy jednoczesnym zatrudnieniu min. 20 osób albo planowy zakres robót będzie przekraczać 500 osobodni, kierownik powinien również sporządzić plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz ogłoszenie o bezpieczeństwie pracy i ochrony zdrowia, przy czym inwestor będzie zobowiązany do zawiadomienia we wskazanym wcześniej terminie właściwego miejscowo inspektora pracy. 

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zagospodarowanie terenu budowy. Fot./ Fotolia
Zagospodarowanie terenu budowy. Fot./ Fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK