| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Rejestr prac budowlanych

Rejestr prac budowlanych

Organy administracji architektoniczno-budowlanej objęte są obowiązkiem prowadzenia rejestrów zakresie wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji wydawanych w tych sprawach oraz w zakresie przygotowywanych i wydawanych dzienników budowy odnośnie spraw odpowiadających przedmiotowo kompetencjom danego organu.

Rejestry prowadzone przez starostów lub prezydentów miast

Starosta oraz prezydent miasta na prawach powiatu (wypełniający zadania starosty) jako organy I instancji w zakresie administracji architektoniczno – budowlanej zobowiązani są do prowadzenia rejestrów wniosków o pozwolenie na budowę i wydanych w tych sprawach decyzji odnośnie wszystkich obiektów budowlanych, pod warunkiem, iż nie są zastrzeżone w ustawie Prawo budowlane do kompetencji wojewody. Ponadto starostowie prowadzą rejestry w zakresie przygotowywanych i wydawanych dzienników budowy

Rejestry prowadzone przez wojewodów

Wojewoda w ramach przydzielonych mu zadań na poziomie I instancyjnym prowadzi rejestr wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji wydanych w tych sprawach odnośnie obiektów lub robót budowlanych:

  • usytuowanych na terenie: pasa technicznego, portów i przystani morskich, morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej, a także na innych terenach przeznaczonych do utrzymania ruchu i transportu morskiego,
  • hydrotechnicznych piętrzące, upustowe, regulacyjne, melioracje podstawowe oraz kanały i inne obiekty służące kształtowaniu zasobów wodnych i korzystaniu z nich, wraz z obiektami towarzyszącymi,
  • będącymi drogami publicznymi krajowymi i wojewódzkimi wraz z obiektami i urządzeniami służącymi do utrzymania tych dróg i transportu drogowego oraz sytuowanymi w granicach pasa drogowego sieciami uzbrojenia terenu, a w odniesieniu do dróg ekspresowych i autostrad wraz z obiektami i urządzeniami obsługi podróżnych, pojazdów i przesyłek,
  • usytuowanych na obszarze kolejowym,
  • stanowiących lotniska cywilne wraz z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi,
  • usytuowanych na terenach zamkniętych (z zastrzeżeniem, iż jest to odrębny rejestr w stosunku do wyżej wymienionych)

Ponadto wojewoda będzie również zobowiązany jako organ I instancji do prowadzenia wspomnianych rejestru w zakresie spraw dotyczących budowy lub przebudowy metra, sieci przesyłowych, rurociągów przesyłowych oraz dróg krajowych i związanych z nimi siecią uzbrojenia, a także dróg gminnych i powiatowych. 

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Charakter rejestrów

Wszystkie wymienione wcześniej rejestry prowadzone są w formie elektronicznej, a wprowadzone dane każdorazowo i na bieżąco przesyłane są do organu wyższego stopnia. Możliwe jest również prowadzenie rejestru w formie pisemnej, wówczas uwierzytelniona kopia rejestru powinna być przekazywana do organu wyższego stopnia do piątego dnia każdego miesiąca lub, jeżeli wypada ten dzień na dzień wolny od pracy, to w pierwszym dniu roboczym następującym po tym terminie. Nieprzekazanie w terminie kopii rejestru, co do zasady, może wywołać skutek w postaci kontroli danego organu, a następnie wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do osób winnych.

Prowadzone przez organy rejestry wniosków powinny zawierać dane dotyczące identyfikacji: organu prowadzącego rejestr, osoby inwestora oraz adresu zamierzenia budowlanego.

Należy zaznaczyć, iż wymóg prowadzenia rejestrów przez organy administracji architektoniczno-budowlanej jest stosowany celem umożliwienia kontroli prawidłowości wykonywania przez dany organ ustawowo wyznaczonych mu zadań. Zatem rejestry mają w głównej mierze charakter wewnętrzny. 

Zobacz serwis: Prawo budowlane

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rejestr prac wykonywanych na budowie. Fot./ Fotolia
Rejestr prac wykonywanych na budowie. Fot./ Fotolia

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD90.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK