| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Czym jest teren budowy?

Czym jest teren budowy?

Zgodnie z Prawem budowlanym teren budowy obejmuje przestrzeń, w której prowadzone są roboty budowlane wraz z przestrzenią zajmowaną przez urządzenia zaplecza budowy. Należy zaznaczyć, iż terenem budowy będzie nieruchomość gruntowa, która została ujawniona w pozwoleniu na budowę lub w zgłoszeniu. Poza jej obrębem nie można dokonywać żadnych innych działań związanych z prowadzoną budową, w tym np.: uczynić z sąsiedniej nieruchomości zaplecza budowy.

Prace przygotowawcze

W momencie, kiedy nasz plac budowy jest odpowiednio zagospodarowany, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, po uzyskaniu pozwolenia na budowę możemy przystąpić do pierwszych prac przygotowawczych, w ramach których wyróżnia się wytyczenie geodezyjne obiektu w terenie,  wykonania niwelacji terenu (poprzez wyznaczenie różnic wysokości w terenie), a także wybudowanie tymczasowych obiektów czy obiektów czasowego użytku czy tak jak wspomniano wcześniej przyłączy do sieci infrastruktury, celem uzbrojenia terenu w energie, gaz, wodę.

Należy wskazać, że inwestor, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, zobowiązany jest do zawiadomienia właściwy organ nadzoru budowlanego, a także projektanta sprawującego nadzór o planowanym terminie rozpoczęcie robót budowlanych (objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę), na co najmniej 7 dni przed przystąpieniem do nich. Ponadto do powyższego zawiadomienia powinien również dołączyć sporządzone przez kierownika budowy oświadczenia o przygotowaniu planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz o przejęciu obowiązku co do kierowania budową (wraz z zaświadczaniem o posiadanych przez niego uprawnienia budowlanych).

Ważne jest, aby kierownik budowy sporządził tablicę informacyjną odnośnie rozpoczętej budowy, a następnie umieścił ją w widocznym miejscu (zob. tablica informacyjna) Ponadto w przypadku gdy roboty budowlane zaplanowane są na okres dłuższy niż 30 dni robocze przy jednoczesnym zatrudnieniu 20 osób albo planowy zakres robót będzie przekraczać 500 osobodni, kierownik powinien również sporządzić oświadczenie o bezpieczeństwie pracy i ochrony zdrowia, przy czym inwestor będzie zobowiązany do zawiadomienia w wskazanym wcześniej terminie właściwego miejscowo inspektora pracy.  

Zobacz serwis: Deweloper

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Definicja terenu budowy w prawie budowlanym. / Fot. Fotolia
Definicja terenu budowy w prawie budowlanym. / Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK