| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > O czym należy pamiętać budując garaż?

O czym należy pamiętać budując garaż?

Główną funkcją garażu, za jaką cenimy jego posiadanie, jest możliwości przechowywania samochodu z dala od uciążliwych warunków atmosferycznych, np.: śniegu czy szronu. Jednakże w sytuacji, gdy nosimy się z zamiarem wybudowania garażu, warto prześledzić wymagania prawno-administracyjne, celem uniknięcia dodatkowych kosztów czy zszarganych nerwów.

Wymagania techniczne dla garaży wielkopowierzchniowych

Przepisy wskazanego powyżej rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zawierają również wymogi techniczne od nośnie garaży wielko powierzchniowych, tzn. wyróżniający garaże przeznaczone dla nie więcej niż 10, nie więcej niż 25  bądź dla więcej niż 25 samochodów na każdej kondygnacji.  

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem wspomniane rodzaje garaży powinny posiadać odpowiednie pochylnie, umożliwiające samochodem sprawny i bezpieczny dojazd. Wielkość pochylnie, a także organizacja ruchu na nich (jednokierunkowa czy dwukierunkowa) uzależniona jest od pojemności danego garażu.

Przestrzeń manewrowa oraz stanowiska postojowe w danym garażu powinny być dostosowane do wielkości i warunków ruchowych samochodów w taki sposób, aby umożliwiały bezpieczne poruszanie się na terenie garażu.

Istotną kwestią wśród wymagań technicznych omawianego typu obiektów jest dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na terenie garażu powinna znajdować się odpowiednia ilość miejsc postojowych przeznaczonych tylko i wyłącznie dla osób niepełnosprawnych, usytuowanych na poziomie terenu lub na kondygnacjach dostępnych dla nich z pochylni. Zaś do każdego z takich stanowisk postojowych powinny być zapewnione odpowiednie dla wózków inwalidzkich dojazdy do drzwi samochodu, z których korzysta wspomniana grupa osób. Dodatkowo w garażach wielopoziomowych lub znajdujących się na kondygnacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego bądź budynku użyteczności publicznej powinny być zainstalowane urządzenia dźwigowe lub innego rodzaju urządzenia służące transportowi pionowemu na poziom innych kondygnacji.    

W ramach stricte technicznych warunków, jakim powinny odpowiadać garaże jest obowiązek wyposażenia garaży, znajdujących się w budynkach o innym przeznaczeniu (niż przechowywanie samochodów), w odpowiednią izolacje akustyczną ścian i stropów, która jednocześnie będzie uniemożliwiała przenikanie spalin lub oparów paliwa do sąsiednich pomieszczeń, przeznaczonych na pobyt ludzi, usytuowanych obok lub nad garażem. Ponadto przepisy prawa budowlanego dopuszczają możliwość usytuowania nad garażem otwartym kondygnacji z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi przy spełnieniu wskazanych w prawie warunków. Jednakże powyższe rozwiązanie nie dotyczy pomieszczeń mieszkalnych, opieki zdrowotnej oraz oświaty i nauki.

Zobacz: Garaż we wspólnocie mieszkaniowej

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Budowa garażu. Fot./ Fotolia
Budowa garażu. Fot./ Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK