| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Ogrodzenie nieruchomości

Ogrodzenie nieruchomości

Ogrodzenie nieruchomości, zgodnie z prawem budowlanym stanowi urządzenie techniczne związane z danym obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem poprzez wydzielenie danej nieruchomości od otoczenia. Przyjmuje się pogląd, iż jest samodzielnym obiektem budowlanym, nie związanym z żadnym innym obiektem budowlanym.

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego ogrodzenie nieruchomości jest urządzeniem technicznym, mającym na celu umożliwienie korzystania z obiektu budowlanego poprzez wydzielenie nieruchomość od otoczenia. Prawidłowo, ogrodzenie zewnętrzne powinno być wybudowane bezpośrednio w granicach danej działki, najlepiej wytyczonych geodezyjnie, bez naruszania sąsiednich nieruchomości czy linii rozgraniczających posesje od dróg, ulic, placów czy innych miejsc publicznych, uwzględnionych w planie zagospodarowania przestrzennego.

Zobacz także:  Ogrodzenie i oświetlenie terenu budowy

Szczegółowe wytyczne dotyczące wyglądu ogrodzenia określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z powyższym aktem prawnym ogrodzenie nie powinno zagrażać bezpieczeństwu ludzi i zwierząt. Zabronione jest również umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów. Ponadto zainstalowane w ogrodzeniu bramy i furtki nie powinny otwierać się na zewnątrz działki, stwarzając tym samym zagrożenie dla ruchu pieszego czy drogowego. Zaś sama szerokość bramy w jej świetle powinna wynosić co najmniej 2,4 m, a w przypadku furtki – nie mniej niż 0,9 m, przy czym nie dotyczy to dróg pożarowych. Należy również wspomnieć, iż w ogrodzeniach, okalających budynki wielorodzinne i budynki użyteczności publicznej, zainstalowane  furtki nie mogą utrudniać dostępu osobom niepełnosprawnym, w szczególności poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Zgłoszenie

Generalnie budowa lub remont ogrodzenia nie jest objęty obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Jednakże w wyliczonych w Prawie budowlanym przypadkach niezbędne jest dokonanie odpowiedniego zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Powyższa konieczność powstanie w przypadku budowy lub remontu ogrodzenia, gdy ogrodzenie będzie usytuowane od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych  bądź gdy jego wysokość będzie wynosiła powyżej 2,2 m (bez względu na miejsce jego usytuowania). Powyższego zgłoszenia należy dokonać przed zamierzonym terminem rozpoczęcia budowy. Zaś do wykonania robót budowlanych można przystąpić po upływie terminu 30 dni od dnia zgłoszenia, o ile właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniesie sprzeciwu, a także nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wydzielenie nieruchomości z otoczenia
Wydzielenie nieruchomości z otoczenia

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK