| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Odpowiedzialność solidarna w zakresie realizacji usług budowlanych

Odpowiedzialność solidarna w zakresie realizacji usług budowlanych


Zarówno inwestor, jak i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność wobec podwykonawcy w zakresie realizacji usług budowlanych. Inwestor i wykonawca w wyniku zawarcia umowy z podwykonawcą – ponoszą przede wszystkim odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia z tytułu wykonania robót budowlanych przez podwykonawcę.

W zakresie wykonywania usług budowlanych odpowiedzialność solidarna spoczywa na inwestorze i wykonawcy wobec podwykonawcy. Wówczas, gdy podwykonawca zawrze umowę z kolejnym podwykonawcą, to za zapłatę jemu wynagrodzenia będą odpowiadali solidarnie: inwestor, wykonawca, podwykonawca zlecający jemu wykonanie usługi. Wówczas, gdy wykonawca jest niewypłacalny lub gdy inwestor zapłacił już całość wynagrodzenie wykonawcy – to podwykonawca, który nie uzyskał w terminie i w wysokości określonej w umowie wynagrodzenia, może domagać się zapłaty bezpośrednio od inwestora.

Inwestor kontrolujący wszelkie płatności między wykonawcą a podwykonawcą winien w pierwotnej umowie z wykonawcą zobowiązać go do przedkładania wszystkich faktur zarówno podwykonawców, jak i dalszych podwykonawców z tytułu wykonywanych robót budowlanych, a także wszelkich składanych przez nich oświadczeń dotyczących tego, że faktury w pełni pokrywają ich roszczenia z tytułu wykonywanych prac budowlanych.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Czy uniknięcie odpowiedzialności solidarnej w trakcie realizowania robót budowlanych jest możliwe? Jest to możliwe, jeżeli inwestor w celu uniknięcia odpowiedzialności angażuje w prace inwestora zastępczego. Podmioty te mogą zawrzeć umowę o świadczenie usług. W skutek tego faktyczny inwestor nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zapłaty za roboty budowlane wobec wykonawcy i podwykonawców. Wobec powyższego inwestor faktyczny będzie odpowiadał wobec inwestora zastępczego. Natomiast inwestor zastępczy będzie ponosił odpowiedzialność wobec podwykonawców.

Solidarna odpowiedzialność rozszerza się wobec dalszych podwykonawców.

Reasumując należy wskazać, że niektóre zagadnienia – dotyczące solidarnej odpowiedzialność uczestniczących podmiotów w zakresie realizacji usług budowlanych –wzbudzają wiele kontrowersji z uwagi na wiele istotnych kwestii, np. w zakresie odpowiedzialność inwestora głównego wobec podwykonawców w przypadku powołania inwestora zastępczego, zagadnienie w zakresie uzyskania zgody inwestora na wszelkie zmiany w umowie z podwykonawcą i in.

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka


reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Inwestor i wykonawca ponoszą przede wszystkim odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia z tytułu wykonania robót budowlanych przez podwykonawcę.
Inwestor i wykonawca ponoszą przede wszystkim odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia z tytułu wykonania robót budowlanych przez podwykonawcę.

JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK