| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Roszczenia z tytułu nienależnego wykonania umowy o roboty budowlane

Roszczenia z tytułu nienależnego wykonania umowy o roboty budowlane


Nienależyte wykonanie umowy przez wykonawcę może być przyczyną odstąpienia od umowy o roboty budowlane przez zamawiającego. W tym zakresie obowiązuje trzyletni okres przedawnienia roszczeń, który zależy od wysokości szkody.

Strony mogą w umowie określić przypadki nienależytego wykonania umowy o roboty budowlane przez wykonawcę, które mogą być przyczyną odstąpienia od umowy. Najczęstszymi przyczynami odstąpienia od umowy o roboty budowlane przez zamawiającego jest wielokrotne naruszanie przepisów bhp, przeciwpożarowych oraz ochrony środowiska podczas wykonywania usług budowlanych, które wpływają na nie dochowanie terminu wyznaczonego przez inwestora dotyczącego ukończenia robót.

Ponadto przyczyną odstąpienia od umowy może być nieprzedłożenie zamawiającemu zabezpieczenia należytego w celu prawidłowego wykonania umowy w określonym w umowie terminie, a także w trakcie realizacji robót budowlanych stosowanie materiałów, technologii lub metod realizacji niezgodnych treścią lub warunkami umowy, a także prawem budowlanym.

Zobacz serwis: Podatki

Nienależyte wykonanie umowy przez wykonawcę może być przyczyną odstąpienia od umowy o roboty budowlane przez zamawiającego. W tym przypadku obowiązuje trzyletni okres przedawnienia roszczeń, który zależy od wysokości szkody przy nienależytym wykonaniu umowy o roboty budowlane. Powstałą szkodę należy oszacować, w tym celu wykorzystuje się różne dostępne metody.

Powstałą szkodą określa się zgodnie z metodą dyferencyjną, która polega na dokonaniu porównania stanu wykonania robót budowlanych ze stanem określonym w umowie.

Podsumowując należy wskazać, że w umowie o wykonanie robót budowlanych strony winny określi szczegółowo wszelkie czynności, które winny niezwłocznie podjąć po odstąpieniu od umowy. Czynności te są bardzo istotne, gdyż po ukończeniu robót budowlanych należy prawidłowo zabezpieczyć teren budowy. Po odstąpieniu od umowy strony powinny także dokonać wzajemnych rozliczeń.

Zobacz także serwis: Nieruchomości za granicą

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przyczyną odstąpienia od umowy o roboty budowlane przez zamawiającego może być nienależyte wykonanie umowy przez wykonawcę.
Przyczyną odstąpienia od umowy o roboty budowlane przez zamawiającego może być nienależyte wykonanie umowy przez wykonawcę.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK