| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Gwarancja wykonania usług budowlanych

Gwarancja wykonania usług budowlanych


W umowie o wykonanie usług budowlanych należy zawrzeć postanowienia dotyczące gwarancji wykonania usług budowlanych, a przy tym należy określić wysokość, termin obowiązywania gwarancji. Kaucja gwarancyjna ma na celu zabezpieczenie wykonania umowy.


W treści gwarancji zawartej w umowie o usługi budowlane należy zawrzeć informacje dotyczące zabezpieczenia wykonania ostatecznego rezultatu umowy, czyli wypłaty w terminie wskazanym przez strony kwoty gwarancji w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy. W postanowieniach umownych dotyczących gwarancji należy także określić wysokości kwoty gwarancji, a także terminu jej obowiązywania.

Należy także wspomnieć o wykorzystywanej w usługach budowlanych gwarancji jakości. Treścią gwarancji jakości jest to, że wykonawca ma prawo do udzielenia inwestorowi gwarancji jakości, której czas obowiązywania oraz warunki winny być w umowie szczegółowo określone. Tego typu zabezpieczenie wymaga przeszkolenia przez wykonawcę personelu inwestora w celu zapewnienia zarówno odpłatnej, jak i nieodpłatnej konserwacji części zamiennych przez wskazany okres. Gwarancja ta może być także wykorzystywana w stosunku do złożonych systemów, obiektów, a także urządzeń budowlanych.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Przy wykonywaniu usług budowlanych – kaucja gwarancyjna nie zostaje wypłacona przez inwestora w pełnej wysokości wykonawcy, gdyż zatrzymuje część kaucji do momentu ukończenia prac budowanych.

Należy zaznaczyć, że wszelkie uprawnienia wynikające zarówno rękojmi, jak i gwarancji mogą być wykonywane w sposób równoległy. Pomimo tego należy wskazać wykorzystywany sposób przy realizacji tego uprawnienia. Odmiennie niż w przypadku gwarancji – rękojmia za wady stosowana w umowie o roboty budowlane polega na tym, że wykonawca odpowiada za wady na zasadzie „rękojmi za wady”. Tego typu przypadek odnosi się do umowy o dzieło, gdyż do rękojmi za wady dzieła stosuje się przepisy o rękojmi przy sprzedaży.

W stosunku do budynków okres rękojmi wynosi trzy lata. Natomiast w przypadku dokonania odbioru prac budowlanych rok od dnia ich dokonania. Jednakże strony w umowie mogą zakres odpowiedzialności zmienić.

Podstawa Prawna:

- Art. 638 Kodeks cywilny

Zobacz także serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W treści gwarancji zawartej w umowie o usługi budowlane należy przede wszystkim zawrzeć informacje dotyczące wypłaty w terminie wskazanym przez strony kwoty gwarancji w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy.
W treści gwarancji zawartej w umowie o usługi budowlane należy przede wszystkim zawrzeć informacje dotyczące wypłaty w terminie wskazanym przez strony kwoty gwarancji w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK