| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Gwarancja wykonania usług budowlanych

Gwarancja wykonania usług budowlanych


W umowie o wykonanie usług budowlanych należy zawrzeć postanowienia dotyczące gwarancji wykonania usług budowlanych, a przy tym należy określić wysokość, termin obowiązywania gwarancji. Kaucja gwarancyjna ma na celu zabezpieczenie wykonania umowy.


W treści gwarancji zawartej w umowie o usługi budowlane należy zawrzeć informacje dotyczące zabezpieczenia wykonania ostatecznego rezultatu umowy, czyli wypłaty w terminie wskazanym przez strony kwoty gwarancji w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy. W postanowieniach umownych dotyczących gwarancji należy także określić wysokości kwoty gwarancji, a także terminu jej obowiązywania.

Należy także wspomnieć o wykorzystywanej w usługach budowlanych gwarancji jakości. Treścią gwarancji jakości jest to, że wykonawca ma prawo do udzielenia inwestorowi gwarancji jakości, której czas obowiązywania oraz warunki winny być w umowie szczegółowo określone. Tego typu zabezpieczenie wymaga przeszkolenia przez wykonawcę personelu inwestora w celu zapewnienia zarówno odpłatnej, jak i nieodpłatnej konserwacji części zamiennych przez wskazany okres. Gwarancja ta może być także wykorzystywana w stosunku do złożonych systemów, obiektów, a także urządzeń budowlanych.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Przy wykonywaniu usług budowlanych – kaucja gwarancyjna nie zostaje wypłacona przez inwestora w pełnej wysokości wykonawcy, gdyż zatrzymuje część kaucji do momentu ukończenia prac budowanych.

Należy zaznaczyć, że wszelkie uprawnienia wynikające zarówno rękojmi, jak i gwarancji mogą być wykonywane w sposób równoległy. Pomimo tego należy wskazać wykorzystywany sposób przy realizacji tego uprawnienia. Odmiennie niż w przypadku gwarancji – rękojmia za wady stosowana w umowie o roboty budowlane polega na tym, że wykonawca odpowiada za wady na zasadzie „rękojmi za wady”. Tego typu przypadek odnosi się do umowy o dzieło, gdyż do rękojmi za wady dzieła stosuje się przepisy o rękojmi przy sprzedaży.

W stosunku do budynków okres rękojmi wynosi trzy lata. Natomiast w przypadku dokonania odbioru prac budowlanych rok od dnia ich dokonania. Jednakże strony w umowie mogą zakres odpowiedzialności zmienić.

Podstawa Prawna:

- Art. 638 Kodeks cywilny

Zobacz także serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W treści gwarancji zawartej w umowie o usługi budowlane należy przede wszystkim zawrzeć informacje dotyczące wypłaty w terminie wskazanym przez strony kwoty gwarancji w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy.
W treści gwarancji zawartej w umowie o usługi budowlane należy przede wszystkim zawrzeć informacje dotyczące wypłaty w terminie wskazanym przez strony kwoty gwarancji w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania niniejszej umowy.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK