| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Obowiązki inwestora i wykonawcy z tytułu umowy o usługi budowlane

Obowiązki inwestora i wykonawcy z tytułu umowy o usługi budowlane


Zarówno na inwestorze, jak i wykonawcy spoczywają obowiązki wynikające z umowy o usługi budowlane. Wykonawca zobowiązany jest zarówno oddać obiekt wykonany zgodnie z projektem, jak i zasadami wiedzy technicznej. Natomiast inwestor powinien przygotować roboty budowlane zgodnie z przepisami prawa budowanego, przekazać w uzgodnionym terminie teren budowy, następnie dostarczyć projekt budowlany wykonywany, odebrać obiekt, a także uiścić w terminie wynagrodzenie.

Zgodnie z dyspozycją z art. 647 Kodeksu Cywilnego – wykonawca zobowiązany jest przede wszystkim oddać obiekt wykonany zgodnie z projektem oraz zasadami wiedzy technicznej, natomiast inwestor zobowiązany jest odpowiednio przygotować roboty budowlane zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Inwestor powinien także w odpowiednim terminie przekazać teren budowy, dostarczyć projekt, odebrać obiekt oraz zapłacić wynagrodzenie.

Jeżeli podwykonawca nie otrzymał w ustalonym w umowie terminie wynagrodzenia, może domagać się zapłaty od inwestora pomimo tego, że wykonawca jest niewypłacalny.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Do obowiązków inwestora należy:

· Sporządzenie stosownego planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

· Zapewnienia nadzoru robotami przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.

· Zapewnienia objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy.

Do podstawowych obowiązków wykonawcy należą:

· Wykonawca przed rozpoczęciem robót powinien przeanalizować otrzymaną od inwestora dokumentację projektową.

· Wykonawca powinien wykonać roboty budowlane zgodnie z projektem, przepisami techniczno-budowlanymi i zasadami wiedzy technicznej.

· Wykonawca przed rozpoczęciem budowy obiektu powinien wykonać prace przygotowawcze np. zagospodarowanie terenu.

· Wykonawca zobowiązany jest uzyskać – także w imieniu inwestora - wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych, pozwolenia, np. na użytkowanie.

Solidarność inwestora i wykonawcy obowiązuje w ciągu trzech lat (art. 647 Kodeks cywilny)

Zobacz także serwis: Najem

Podstawa Prawna:

- art. 647-658 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wykonawca zobowiązany jest oddać obiekt wykonany zgodnie z projektem oraz zasadami wiedzy technicznej, natomiast inwestor zobowiązany jest odpowiednio przygotować roboty budowlane zgodnie z przepisami prawa budowlanego.
Wykonawca zobowiązany jest oddać obiekt wykonany zgodnie z projektem oraz zasadami wiedzy technicznej, natomiast inwestor zobowiązany jest odpowiednio przygotować roboty budowlane zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »