| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Prawo budowlane > Kiedy płaci się rentę planistyczną?

Kiedy płaci się rentę planistyczną?

Jeżeli w wyniku uchwalenia albo zmiany planu zagospodarowania przestrzennego wartość naszej nieruchomości wzrosła, a my planujemy ją sprzedać zanim minie 5 lat, gmina pobierze od nas opłatę zwaną rentą planistyczną. Jeżeli natomiast w wyniku uchwalenia albo zmiany planu nasza nieruchomość straci na wartości albo nie będzie możliwe jej dotychczasowe wykorzystanie, możemy dochodzić od gminy odpowiednich roszczeń.

Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość naszej nieruchomości wzrosła, i zbywamy tą nieruchomość w terminie 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Dokładna wysokość opłaty ustalana jest w drodze decyzji wydawanej po zbyciu nieruchomości lub – na nasze żądanie – przed jej zbyciem. Wysokość renty planistycznej nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.

Renty planistycznej nie pobiera się w przypadku nieodpłatnego przeniesienia przez rolnika własności nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego na następcę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników albo w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Zobacz serwis: Renty

Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może żądać od gminy:
• odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo
• wykupienia nieruchomości lub jej części.

Gmina może w takiej sytuacji zaproponować nam nieruchomości zamienną. W przypadku sprzedaży nieruchomości której wartość uległa obniżeniu w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, jeżeli nie skorzystaliśmy z uprawnień wspomnianych powyżej możemy żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości naszej nieruchomości.

Nasze roszczenia w powyższym zakresie możemy zgłaszać w terminie 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące. Wykonanie przez gminę obowiązku wynikającego z naszych roszczeń powinno nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia przez nas wniosku. W przypadku opóźnienia w wypłacie odszkodowania lub w wykupie nieruchomości właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości przysługują odsetki ustawowe. Spory w powyższych sprawach rozstrzygają sądy powszechne. 

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Wysokość renty planistycznej jak również odszkodowania z tytułu obniżenia wartości nieruchomości, ustala się na dzień sprzedaży nieruchomości. Zgodnie z ustawą, obniżenie oraz wzrost wartości nieruchomości stanowią różnicę między wartością nieruchomości określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego po uchwaleniu lub zmianie planu miejscowego a jej wartością, określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu, obowiązującego przed zmianą tego planu, lub faktycznego sposobu wykorzystywania nieruchomości przed jego uchwaleniem. W odniesieniu do zasad określania wartości nieruchomości stosuje się przepisy o gospodarce nieruchomościami.

reklama

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Renta planistyczna pobierana jest na rzecz gminy.
Renta planistyczna pobierana jest na rzecz gminy.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »