| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Rozliczenie sprzedaży nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2009

Rozliczenie sprzedaży nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2009

Nieruchomość nabyta w roku 2009 i następnych podlega nowym zasadom opodatkowania w zakresie sprzedaży. Nowy jest również sposób zawiadamiania o chęci skorzystania z ulgi podatkowej.

Dochód osiągnięty ze sprzedaży nieruchomości nie podlega zasadom ogólnym opodatkowania PIT- tj. skali podatkowej. Nie jest to jednak rozwiązanie niekorzystne dla podatników. Sprzedaż podlega opodatkowaniu jedną stawką – 19%.

Kosztami uzyskania przychodu mogą być m.in.:
- koszty odpłatnego nabycia
- nakłady poczynione w celu zwiększenia wartości nieruchomości
- wysokość podatku od spadków i darowizn- jeśli podatek był zapłacony przy nabyciu nieruchomości.

W odróżnieniu od części starych przepisów (obowiązujących dla nieruchomości nabytych przed 2007 rokiem) opodatkowany jest dochód (zysk) , a nie przychód ze sprzedaży.

W odróżnieniu od poprzednich zwolnień podatkowych w zakresie sprzedaży nieruchomości- ta obowiązująca dla nieruchomości nabytych po 31 grudnia 2008 r. – nie wymaga odrębnego zgłoszenia. To, że dany podatnik chce skorzystać ze zwolnienia wynikać będzie z treści zeznania podatkowego – złożonego na druku PIT 39.

Nie trzeba również wskazywać na co konkretnie ma się zamiar przeznaczyć przychód ze sprzedaży (formularz zawiera jedynie rubrykę na podanie wysokość dochodu zwolnionego z opodatkowania).

Należy się jednak liczyć z tym, że urząd skarbowy będzie weryfikował ile pieniędzy (i czy w ogóle) przeznaczyliśmy na wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych inwestycje.

Podobnie jak to miało miejsce w poprzednim stanie prawnym (w latach 2007-2008) zeznanie podatkowe odnośnie sprzedaży nieruchomości (jak i praw spółdzielczych) składa się w terminie do 30 kwietnia następnego roku podatkowego.

Należy pamiętać o tym, że na wydanie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości mamy 2 lata od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż. Jeśli w tym terminie nie wykorzystamy zadeklarowanych środków zgodnie z ustawą – konieczne będzie złożenie korekty PIT 39 i zapłata zaległego podatku wraz z odsetkami.
W przeciwnym wypadku możemy się liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez Urząd Skarbowy.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK