| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Zwrot VAT za materiały kupione przed wydaniem pozwolenia na budowę

Zwrot VAT za materiały kupione przed wydaniem pozwolenia na budowę

Składając wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane- dowiedziałem się w urzędzie, że nie przysługuje mi zwrot za materiały zakupione przed otrzymaniem pozwolenia na budowę. Czy interpretacja urzędnika jest prawidłowa?

NIE

Ustawa o zwrocie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 z pózn. zm.) nie odnosi się w ogóle to tego, czy podatnik musi dysponować pozwoleniem na budowę w dniu nabycia towarów wskazanych na fakturach, będących podstawą wniosku.

Ustawa stanowi jedynie, iż wydatki muszą być związane z „inwestycjami wymagającymi pozwolenia na budowę” (jeśli wniosek dotyczy inwestycji wymagającej pozwolenia- art. 3 ust. 5 p.1 ww. ustawy).

Co to oznacza:

  • Nie sposób wywnioskować z przepisów obowiązku zakupu materiałów już po uzyskaniu pozwolenia- ustawa po prostu go nie nakłada. Przepisy podatkowe należy interpretować ściśle – stąd wykładnia rozszerzająca obowiązki podatnika jest niedopuszczalna.
  • Interpretacja urzędów skarbowych nie przystaje do rzeczywistości- wiele materiałów kupuje się przed uzyskaniem pozwolenia, inwestycję budowlaną planuje się przez długi czas. Jeśli urząd skarbowy ma wątpliwości co do wykorzystania materiałów ma narzędzia kontrolne- nie może wniosku odrzucać na podstawie samego „domniemania złej wiary”.

Jeśli wniosek nie został jeszcze złożony, można wystąpić o indywidualną interpretację podatkową 

Jeśli interpretacja podatkowa będzie odmowna, można ją zaskarżyć. Jeśli będzie po naszej myśli, jest wiążąca zarówno dla podatnika jak i (co najważniejsze) również dla urzędu skarbowego.

  • Jeśli w takiej sytuacji urząd wydałby decyzję odmawiającą zwrotu tylko na tej podstawie, można ją zaskarżyć. Termin i miejsce złożenia zażalenia jest wskazany w treści decyzji.

reklama

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odmowną interpretację podatkową można zaskarżyć.
Odmowną interpretację podatkową można zaskarżyć.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »