| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Zwrot VAT za materiały kupione przed wydaniem pozwolenia na budowę

Zwrot VAT za materiały kupione przed wydaniem pozwolenia na budowę

Składając wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane- dowiedziałem się w urzędzie, że nie przysługuje mi zwrot za materiały zakupione przed otrzymaniem pozwolenia na budowę. Czy interpretacja urzędnika jest prawidłowa?

NIE

Ustawa o zwrocie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 z pózn. zm.) nie odnosi się w ogóle to tego, czy podatnik musi dysponować pozwoleniem na budowę w dniu nabycia towarów wskazanych na fakturach, będących podstawą wniosku.

Ustawa stanowi jedynie, iż wydatki muszą być związane z „inwestycjami wymagającymi pozwolenia na budowę” (jeśli wniosek dotyczy inwestycji wymagającej pozwolenia- art. 3 ust. 5 p.1 ww. ustawy).

Co to oznacza:

  • Nie sposób wywnioskować z przepisów obowiązku zakupu materiałów już po uzyskaniu pozwolenia- ustawa po prostu go nie nakłada. Przepisy podatkowe należy interpretować ściśle – stąd wykładnia rozszerzająca obowiązki podatnika jest niedopuszczalna.
  • Interpretacja urzędów skarbowych nie przystaje do rzeczywistości- wiele materiałów kupuje się przed uzyskaniem pozwolenia, inwestycję budowlaną planuje się przez długi czas. Jeśli urząd skarbowy ma wątpliwości co do wykorzystania materiałów ma narzędzia kontrolne- nie może wniosku odrzucać na podstawie samego „domniemania złej wiary”.

Jeśli wniosek nie został jeszcze złożony, można wystąpić o indywidualną interpretację podatkową 

Jeśli interpretacja podatkowa będzie odmowna, można ją zaskarżyć. Jeśli będzie po naszej myśli, jest wiążąca zarówno dla podatnika jak i (co najważniejsze) również dla urzędu skarbowego.

  • Jeśli w takiej sytuacji urząd wydałby decyzję odmawiającą zwrotu tylko na tej podstawie, można ją zaskarżyć. Termin i miejsce złożenia zażalenia jest wskazany w treści decyzji.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odmowną interpretację podatkową można zaskarżyć.
Odmowną interpretację podatkową można zaskarżyć.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK