| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy dzielić i sprzedawać nieruchomości przed czy po rozwodzie?

Czy dzielić i sprzedawać nieruchomości przed czy po rozwodzie?

Zgodnie z treścią ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlega sprzedaż nieruchomości dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Szczególną chwilą nabycia nieruchomości będzie podział majątku dokonywany przez małżonków. W zależności od tego, czy rozdział ustanowiony zostanie w drodze umowy majątkowej w trakcie trwania małżeństwa, czy też orzeczony zostanie wraz z rozwodem, późniejsze zbycie nieruchomości może mieć różne skutki podatkowe.

Zasad opodatkowania określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich. Zatem dokonany przez małżonków podział (umowny bądź wyrokiem rozwodowym) nie powoduje obowiązku zapłaty podatków pomimo ewentualnego wzbogacenia np. jeden z małżonków otrzymuje w wyniku podziału cały dom, choć wcześniej był właścicielem tylko połowy.

Jednakże późniejsze zbycie całego otrzymanej nieruchomości będzie mieć różne skutki podatkowe.

A: Kowalscy nabyli w 1999r. dom. W 2006r. ustanowili rozdzielność majątkową, w wyniku której cały dom stał się własnością Kowalskiej.

Kowalska w 2007r. sprzedała dom. Pomimo, że właścicielką całego domu była dopiero rok (od 2006), nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości, ponieważ moment nabycia po zniesieniu wspólnoty, nie jest w tym przypadku brany pod uwagę. Dla wyliczenia pięcioletniego okresu posiadania nieruchomości jako moment nabycia uznaje się rok 1999r., a zatem sprzedaż domu w roku 2007 nie tworzy obowiązku podatkowego.

 B: Nowakowie kupili mieszkanie w 1999r. W 2005r. rozwiedli się i w wyniku podziału majątku po rozwodzie Nowak stał się właścicielem całego domu.

Nowak w 2007r. sprzedał mieszkanie i ponieważ w tym przypadku Nowak stał się właścicielem po rozwodzie, ten właśnie moment przyjmuje się jako datę nabycia lokalu. W konsekwencji, ponieważ Nowak był właścicielem połowy mieszkania ponad pięć lat, a połowy przez dwa lata, po sprzedaży mieszkania zobowiązany jest do zapłacenia podatku od sprzedaży krócej posiadanej połowy lokalu.

Jak wynika z powyższych przykładów, korzystniej wypada dokonana umownie rozdzielność majątkowa, aniżeli podział majątku dokonany po rozwodzie.


Jowita Mulawa-Krause

radca prawny, partner w Kancelarii Radców Prawnych „Iustus-Par” R.Dudziak & J. Mulawa-Krause

reklama

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »