| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Jak sprzedać mieszkanie nie płacąc podatku dochodowego?

Jak sprzedać mieszkanie nie płacąc podatku dochodowego?

Mieszkanie, czy też dom są takim samym (choć generalnie droższym) towarem jak wszystkie inne- zysk osiągnięty z ich sprzedaży podlega opodatkowaniu. Istniejące jednak zwolnienia, w tym ulga meldunkowa, pozwalają tego uniknąć.


UWAGA: nie ma też już „błyskawicznego” zwolnienia w przypadku nieruchomości otrzymanej w spadku/darowiźnie ! Nie można również zwolnić od podatku kwoty uzyskanej ze sprzedaży, a przeznaczonej na zakup innego lokalu mieszkalnego (stare ulgi nie obejmują tych nieruchomości)!

W 2009r. została zniesiona ulga meldunkowa. Prawo do wykorzystania będą miały jedynie osoby które nabyły (lub wybudowały) nieruchomość mieszkalną w okresie 01.01.2007 - 31.12.2008r.

Nieruchomości objęte ulgą meldunkową:

  • budynek mieszkalny (dom)

  • odrębna własność lokalu

  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

  • prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Ulgą nie są objęte grunty, na których jest posadowiony budynek, ani udział w nieruchomości wspólnej w przypadku odrębnej własności lokalu - kwoty uzyskane z ich sprzedaży są opodatkowane.

Zobacz także: Umowa najmu a podatek od nieruchomości

Krok 2: uważamy na podatek od spadków i darowizn

Korzystając ze zwolnień od podatku dochodowego - uważajmy jeżeli skorzystaliśmy ze specjalnego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn- dotyczącego lokali mieszkalnych. O ile bowiem nie zapłacimy podatku dochodowego, możemy utracić zwolnienie od podatku od spadków i darowizn.

Zobacz także: Podatek od darowizny na zakup mieszkania

Krok 3: meldujemy się

Jeżeli chcemy skorzystać z ulgi meldunkowej, musimy zameldować się w lokalu. I poczekać 12 miesięcy od daty zameldowania przed sprzedażą mieszkania (w międzyczasie możemy je np. wynająć).

Musimy się zameldować na stałe ! (nie wystarczy meldunek tymczasowy).

Zgodnie z ostatnią interpretacją Ministerstwa Finansów- okres 12 miesięcy liczy się od daty faktycznego zameldowania w danym lokalu - a nie od daty nabycia!

Zobacz także: Darowizna domu od teściów a obowiązek podatkowy

Jan Grzegorczyk, w dniu 04.05.2007 r., odziedziczył po rodzicach mieszkanie, w którym była zameldowany na stałe przez ostatnie 10 lat. Po 2 miesiącach, dostał intratną ofertę pracy w Wielkiej Brytanii, postanowił więc mieszkanie szybko sprzedać. Akt notarialny został sporządzony 15.08.200 7r., o sprzedaży powiadomił Urząd Skarbowy, w celu skorzystania z ulgi. Zgodnie z interpretacją MF- nie musi czekać 12 miesięcy od dnia uzyskania mieszkania- jest zwolniony z podatku dochodowego.

Przed sprzedażą powinniśmy wystąpić do urzędu gminy (miasta) o zaświadczenie o zameldowaniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK