| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Szykuje się zmiana w opodatkowaniu najmu

Szykuje się zmiana w opodatkowaniu najmu

Nowelizując ustawę o ochronie praw lokatorów, ustawodawca ma zamiar zmniejszyć podatek ryczałtowy z tytułu wynajmu mieszkania.

Pod rządami obecnych przepisów można wybrać opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych (wg stawki progresywnej, lub liniowej dla podatników prowadzących działalność gospodarczą) lub ryczałtowo. Przy czym podatek ryczałtowy ma 2 stawki:
- 8,5 % do wysokości 4.000 Euro (w roku 2009r. kwotę te ustalono na 13.510 zł);
- 20% powyżej tej kwoty.

Jak widać, stosunkowo łatwo wpaść w wyższą stawkę podatku – a należy pamiętać, że co do zasady w rozliczeniu ryczałtowym nie możemy uwzględniać kosztów uzyskania przychodu.

Więcej o ryczałtowym rozliczeniu najmu na: ksiegowosc.infor.pl/podatki/podatki-osobiste

W myśl projektu ustawy o zmianie o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (projekt dostępny tutaj)- opodatkowanie ryczałtowe najmu ma spaść, poprzez usunięcie drugiej stawki podatkowej. Niezależnie od wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu- zawsze będzie obłożeni 8,5% stawkę podatku.

Co ważne, mimo że pozostałe zmiany prawa wprowadzane przez ustawę dotyczą najmu okazjonalnego, zmiany przepisów podatkowych w zakresie ryczałtu dotyczą zarówno najmu jak i dzierżawy w całości.

Zmniejszenie opodatkowania ryczałtowego przychodów z najmu i dzierżawy, ma zachęcić wynajmujących do wyjścia z szarej strefy podatkowej. W zakresie okazjonalnego najmu mieszkań, zgłoszenie umowy do urzędu skarbowego będzie jedną z przesłanek to ułatwionej możliwości pozbycia się niechcianego najemcy (bez konieczności zapewniania żadnych lokali zastępczych).

O projekcie zmian, w zakresie ułatwienia eksmisji najemcy przeczytasz tutaj.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK