| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Łatwiej o zwrot VAT za materiały budowlane

Łatwiej o zwrot VAT za materiały budowlane

Zgodnie z interpretacją podatkową wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, materiały nabyte przed uzyskaniem pozwolenia na budowę można zgłosić do odliczenia VAT za materiały budowlane.

Wbrew literalnemu brzmieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 ze zm.) urzędy skarbowe kwestionowały możliwość wykorzystania we wniosku o zwrot części VAT niektóre materiały budowlane. Zdaniem wielu urzędów podatnik nie mógł uzyskać zwrotu VAT za materiały budowlane zakupione przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Problem nie był rzadki- o czym świadczyło wiele wątków na forach internetowych (w tym na forum wieszjak.pl). Od początku zajmowaliśmy stanowisko (wynikające z literalnego brzmienia ustawy), stojące w opozycji do tej prezentowanej przez urzędu skarbowe- co znalazło odzwierciedlenie m.in. w przygotowanym przez nas poradniku o zwrocie VAT. Osobom, które miały ten problem zalecaliśmy odwołanie od niekorzystnej decyzji.

Teraz wnioskodawcy dysponują nowym argumentem, w postaci interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB2/415-288/09-4/AK) z 1 lipca 2009r.

Poniżej prezentujemy fragment interpretacji (całość można znaleźć tutaj) zawierający najważniejsze elementy do wykorzystania w ewentualnym sporze z urzędem skarbowym.

"Ustawodawca nie uzależnia prawa do zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym od tego, czy zakup materiałów budowlanych nastąpił przed, czy po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Wymagane jest jedynie, by wydatki poniesione i udokumentowane były fakturami, wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r.

Natomiast odnośnie pozwolenia na budowę (w przypadku inwestycji, dla której wymagane jest takie pozwolenie) należy uznać, że wystarczające jest, aby pozwoleniem na budowę inwestor dysponował w momencie składania wniosku o zwrot. Możliwe jest zatem, że Podatnik poczyni wydatki wcześniej, jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Biorąc powyższe pod uwagę, warunkiem dokonania zwrotu na wniosek osoby fizycznej z tytułu prowadzenia inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę jest posiadanie stosownej decyzji w sprawie pozwolenia na budowę oraz faktur wystawionych na nazwisko Wnioskodawcy (inwestora), dokumentujących poniesienie wydatków na zakup materiałów budowlanych.

Zatem osoba fizyczna, która poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych przed datą uzyskania pozwolenia na budowę, ale która w dniu składania wniosku o zwrot posiada już pozwolenie na budowę, ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych z tego tytułu."

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK