| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Różny podatek od garażu

Różny podatek od garażu

Wysokość podatku od nieruchomości w zakresie garażu różni się w zależności od tego, gdzie jest położony. Nie ma znaczenia, że garaż pełni tę samą funkcję.

Skąd bierze się różnica

Różnica wynika z szeregu definicji ustawowych – z jednej strony ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, z drugiej m.in. prawa geodezyjnego i kartograficznego ( w zakresie ewidencji gruntów i budynków).

Różnica przejawia się w tym, że :
- garaż stanowiący część budynku mieszkalnego (np. garaż podziemny w bloku) jest opodatkowany tak jak lokal mieszkalny.
- garaż stanowiący samodzielny budynek (a także miejsce parkingowe) lub budowlę – opodatkowany jest stawką właściwą dla budynków „pozostałych”.

29.90 złNowość! 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT

Zobacz także: Moment powstania przychodu a sprzedaż nieruchomości

Budynek mieszkalny, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych, to obiekt budowlany, którego co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana na cele mieszkalne. Jeśli więc garaż zajmuje powierzchnię mniejszą niż połowa budynku (i znajduje się w obrębie jego bryły) – stosuje się stawkę dla budynków mieszkalnych.

Skala różnicy

Różnica przejawia się w wysokości podatku i w wartości kwotowej (podatku za metr 2) jest dziesięciokrotna.

Maksymalna stawka opłaty za metr kwadratowy powierzchni obiektu mieszkalnego wynosi 0,56 zł w przypadku budynków „pozostałych) – jest to już 6,17 zł od 1 m².

Czy można liczyć na zmianę?

Ta sytuacja się nie zmieni- (a przynajmniej jest to mało prawdopodobne). Ministerstw Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 7649 wskazał, iż ewentualne zrównanie stawek budynków „pozostałych” i mieszkalnych leży wyłącznie w gestii gminy (która jest związana wyłącznie maksymalną stawką). Jednak z uwagi na to, że obniżka skutkowałaby znacznym zmniejszeniem przychodów tej jednostki samorządowej – raczej nie można na to liczyć.
Zdaniem Ministerstwa –zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie jest konieczna ani wskazana.

Zobacz także: Dlaczego podatnik powinien odróżnić koszty modernizacji od kosztów remontu?

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS28
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem Infor.pl »