| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Nadpłata podatku VAT od nieruchomości – jak się rozliczyć?

Nadpłata podatku VAT od nieruchomości – jak się rozliczyć?

Rozliczenie podatku VAT wydaje się być łatwym obowiązkiem, który musimy spełniać raz do roku. W sytuacji gdy mamy do czynienia z nadpłatą podatku VAT od nieruchomości, możemy mieć pewne wątpliwości co do tego, jak prawidłowo się rozliczyć. Jak traktowana jest nadpłata podatku VAT od nieruchomości? W jaki sposób należy się rozliczyć?

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą zobowiązane są do rozliczania podatku VAT od nieruchomości, w jakiej działalność jest prowadzona. W związku z tym może dochodzić do nadpłaty podatku VAT – gdy powierzchnia wykorzystywana do działalności w rzeczywistości okazuje się mniejsza niż do tej pory sądzono. Jeśli zgłosimy ten fakt w urzędzie miasta, otrzymamy korektę nadpłaty podatku. Wówczas powstaje pytanie jak rozliczyć ten nadpłacony podatek.

W jaki sposób oblicza się podatek od nieruchomości?

Jeśli pojawiają się okoliczności, które zmieniają lub znoszą konieczność opłacenia podatku, fakt ten powinniśmy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia wystąpienia tych okoliczności. Takie oświadczenie składa się na odpowiednim formularzu w odpowiedniej jednostce urzędu miasta lub urzędu gminy. Sama wysokość podatku ustalana jest przez jeden z dwóch wymienionych urzędów. Podatek VAT opłacamy wówczas w czterech ratach przypadających na jeden rok podatkowy – do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i do 15 listopada. Podatek od nieruchomości, na której prowadzi się działalność gospodarczą uznawany został za koszt uzyskania przychodu. W związku z tym wpisujemy go w rozliczeniu w kolumnie trzynastej – „pozostałe wydatki”.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »