| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Nadpłata podatku VAT od nieruchomości – jak się rozliczyć?

Nadpłata podatku VAT od nieruchomości – jak się rozliczyć?

Rozliczenie podatku VAT wydaje się być łatwym obowiązkiem, który musimy spełniać raz do roku. W sytuacji gdy mamy do czynienia z nadpłatą podatku VAT od nieruchomości, możemy mieć pewne wątpliwości co do tego, jak prawidłowo się rozliczyć. Jak traktowana jest nadpłata podatku VAT od nieruchomości? W jaki sposób należy się rozliczyć?

Co z nadpłatą podatku VAT?

W sytuacji gdy z jakiegoś powodu dochodzi do nadpłaty podatku VAT i po zgłoszeniu otrzymujemy korektę tego podatku, zobowiązani jesteśmy do rozliczenia się z otrzymanego zwrotu pieniędzy. Wtedy zwrot uznaje się za przychód z działalności gospodarczej w dacie tego zwrotu. Należy go umieścić w podatkowej księdze przychodów i rozchodów właśnie jako przychód w kolumnie ósmej – „pozostałe przychody”. Warto pamiętać, że w świetle ustawy do przychodów pochodzących z działalności gospodarczej nie zaliczamy zaniechanych, zwróconych albo umorzonych jak również opłat, które stanowią dochód budżetu państwa lub jednostek samorządów terytorialnych niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodu. W związku z tym zwrot nadpłaconego podatku VAT od nieruchomości, w jakiej prowadzona jest działalność gospodarcza będzie uznawany za przychód jeśli wcześniej został zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.

Zobacz także:  Podatek od gruntów rolnych – od czego zależy jego wysokość?

Zobacz także:  Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje

Zobacz także:  Podatek od darowizny na zakup mieszkania

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gnoińska

Ekspert w zakresie strategii IT dla HR. Wcześniej 20 lat dyrektor i członek Zarządu odpowiedzialny za HR, komunikację i zarządzanie zmianą. Pracowała w spółkach międzynarodowych i krajowych w sektorze bankowym, mediów i energetycznym. Studiowała finanse i zarządzanie we Francji i w Niemczech w ramach NEOMA Business School. Dodatkowo ukończyła program Swedish Institute w zakresie CSR i program „Creativity&Innovation in the Organization” na UCLA. Europejka z przekonania. Mówi pięcioma językami. Pasjonuje się przyszłością pracy, zrównoważonym rozwojem w dobie globalizacji oraz przywództwem kobiet

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK