| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Podatek od gruntów rolnych – od czego zależy jego wysokość?

Podatek od gruntów rolnych – od czego zależy jego wysokość?

Hektar przeliczeniowy to podstawa rozliczenia dla wszystkich właścicieli ziemi rolnej. Ta jednostka kalkulacyjna pozwala na obliczenie powierzchni gruntu i wysokości podatku, który trzeba od niego zapłacić. Jak wygląda przelicznik?

Podatek rolny i jego stawki zależą od wielu czynników, a podstawą do obliczenia jest wpis do ewidencji gruntów. Dotyczy ziem sklasyfikowanych jako użytki rolne, które nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Do tej grupy należy też wliczyć grunty zalesione, zadrzewione i zakrzewione, a także stawy rybne. Wysokość podatku gruntowego zależy od wartości ziemi i jej dóbr.

Na początku warto wyjaśnić pojęcie hektara przeliczeniowego – to jednostka stworzona na potrzeby podatkowe.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Hektar przeliczeniowy to: 1 ha gruntów klasy IV, a podstawą jest 1 ha plonu zbóż na ziemi klasy IV.

Zobacz także: Podatek od nieruchomości budzi kontrowersje

Obliczając hektary przeliczeniowe, należy wziąć pod uwagę:

  • klasy gruntów,
  • okręgi podatkowe,
  • rodzaje użytków rolnych.

Stawka podatku

Jakość gleby decyduje o ilości zboża, a ta z kolei wyznacza wartość ziemi. Dlatego kwota podatku zależy od średniej ceny skupu żyta w pierwszych trzech kwartałach roku poprzedzającego rok podatkowy. Ta kwota jest publikowana w „Monitorze Polskim” jako komunikat prezesa GUS-u, do 20 dni od końca III kwartału. Dla gruntów gospodarstw rolnych to 2,5 q, a dla pozostałych 5 q. Gminy mają wpływ na wysokość podatku i mogą ingerować w cenę skupu.

Grunty ze stawami oblicza się w zależności od rodzaju zarybienia. Przykładowo: łososie, trocie, pstrągi, palie to 1 ha przeliczeniowy.

By ustalić stawkę dla swojego gruntu, wystarczy zgłosić się do właściwego urzędu gminy – to najłatwiejszy sposób.

Przelicznik według okręgów podatkowych

Rozporządzenie ministra właściwego do spraw finansów publicznych określa okręgi podatkowe i ich liczbę – mamy 4 okręgi. W związku z tym gminy mają swój przelicznik. Na przykład powiat jeleniogórski w województwie dolnośląskim znajduje się w IV okręgu podatkowym. Oprócz tego do obliczenia hektara przeliczeniowego trzeba wziąć pod uwagę rodzaj gruntu i jego klasy według przelicznika:

Zwolnienie od podatku?

Istotną informacją jest to, że niektóre rodzaje gruntów są zwolnione od podatku. Do tej grupy zaliczamy np. użytki rolne klasy: V, VI i VIz.

Zobacz także: Podatek od nieruchomości i od miejsca postojowego 2013

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ20
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem Infor.pl »