| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Podatek od nieruchomości w 2013 roku – obowiązani i stawki podatkowe

Podatek od nieruchomości w 2013 roku – obowiązani i stawki podatkowe

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości zmieniają się co roku – z uwzględnieniem stopnia inflacji. Wysokość tych stawek ustalana jest corocznie w obwieszczeniu Ministra Finansów. Konkretne stawki uchwalane są jednak przez Rady gmin.

organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

  • właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
  • posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
  • użytkownikami wieczystymi gruntów;
  • posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
    • wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Nieruchomości Rolnych lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
    • jest bez tytułu prawnego.

Współwłaściciele lub współposiadacze samoistni (tj. zajmujący nieruchomość bez konkretnego tytułu prawnego, acz traktujący nieruchomość jak swoją własność) odpowiadają solidarnie za zobowiązania podatkowe w zakresie podatku od nieruchomości.

Zobacz także: Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

O ile w zakresie mieszkań spółdzielczych to spółdzielnia mieszkaniowa jest podatnikiem podatku od nieruchomości (formalnie to ona jest właścicielem mieszkania, spółdzielcom przysługują tylko prawa spółdzielcze do lokali) – i rozlicza go następnie w czynszu – o tyle we wspólnotach mieszkaniowych (przy odrębnej własności lokalu) każdy właściciel jest obowiązany do samodzielnego wystąpienia do organu wykonawczego gminy o wydanie decyzji w zakresie wymiaru podatku. Wspólnota mieszkaniowa nie odprowadza podatku od nieruchomości z tytułu lokali wchodzących w jej skład stanowiących odrębną własność lokali.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy

Obowiązek podatkowy powstaje co do zasady od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.

Jednakże, jeżeli opodatkowaniu ma podlegać budynek lub budowla (lub ich część) dniem powstania obowiązku podatkowego jest 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

W ciągu 14-u dni od daty powstania tego obowiązku (np. kupna nieruchomości) osoby fizyczne, są obowiązane złożyć wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi miasta, właściwemu ze względu na miejsce położenia nieruchomości, informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według wzoru ustalonego w danej gminie.

Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych, ustalany jest w drodze decyzji i płatny jest w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.

Jeżeli nieruchomość znajduje się we współwłasności osób fizycznych oraz osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej – osoby fizyczne muszą rozliczać się tak jak te ostatnie tj.:
- składać coroczne deklaracje
- samodzielnie wyliczać i opłacać bez wezwania (i decyzji) podatek.

Zobacz także: Pomoc w spłacie kredytu a podatki

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK