| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Opłata adiacencka 2012

Opłata adiacencka 2012

W przypadku, gdy wartość nieruchomości wzrosła w wyniku wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej ze środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, właściciele lub użytkownicy wieczyści takich nieruchomości zobligowani są do uiszczania tzw. opłaty adiacenckiej.

Co należy rozumieć przez urządzenia infrastruktury technicznej?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami definiuje budowę urządzeń infrastruktury technicznej jako budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych. 

Na kim ciąży obowiązek uiszczania opłaty adiacenckiej?

W kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej uczestniczą przede wszystkim właściciele nieruchomości. Jednak ustawa wskazuje, że także użytkownicy wieczyści nieruchomości gruntowych są zobligowani do uiszczania opłaty, o ile na podstawie odrębnych przepisów nie mają obowiązku wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste lub wnieśli, za zgodą właściwego organu, jednorazowo opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego.  

Zobacz  serwis: Podatki

Kto ustala opłatę adiacencką?

Opłatę adiacencką ustala wójt, burmistrz albo prezydent miasta w drodze decyzji. Opłata może zostać ustalona dopiero po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi. 

Opłaty nie pobiera się od nieruchomości przeznaczonych na cele rolne i leśne.

Od czego zależy ustalenie i wysokość opłaty?

Ustalenie i wysokość opłaty zależy w głównej mierze od wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej. Ustalenie opłaty następuje po wydaniu opinii przez rzeczoznawcę majątkowego określającej wartość nieruchomości. Warto zaznaczyć, że opłata nie może być wyższa niż 50 % różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu. Co więcej, ustalając opłatę, różnicę między wartością, jaką nieruchomość ma po wybudowaniu urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką miała przed ich wybudowaniem, pomniejsza się o wartość nakładów poniesionych przez właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, na rzecz budowy poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej. 

Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w drodze uchwały.  

Czy opłatę można rozłożyć na raty?

Opłatę adiacencką można, na wniosek właściciela nieruchomości, rozłożyć na raty roczne – płatne w okresie do 10 lat. Gmina zabezpiecza swoją należność np. przez ustanowienie hipoteki.

Kiedy powstaje obowiązek wniesienia opłaty?

Obowiązek wniesienia opłaty powstaje po upływie 14 dni od dnia, w którym decyzja o ustaleniu opłaty stała się ostateczna. W przypadku rozłożenia opłaty na raty obowiązek ten dotyczy wpłacenia pierwszej raty.  

Zobacz serwis: Finanse

Podstawa prawna:

Ustawa z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami  (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 102, poz. 651 ze zm.)

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłata adiacencka w roku 2012. Fot. Fotolia
Opłata adiacencka w roku 2012. Fot. Fotolia

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK