| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Podatek od darowizny na zakup mieszkania

Podatek od darowizny na zakup mieszkania

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania lub budowę domu warto pomyśleć o zebraniu wkładu własnego. Podejmując tak poważny krok gromadzimy wcześniej oszczędności, dostajemy pewne kwoty w prezencie ślubnym lub wspomagają nas rodzice. Kiedy nabycie pieniędzy w drodze darowizny jest zwolnione od podatku? Czy pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel?

Kwoty zwolnione od podatku

Od podatku zwolnione są darowizny w wysokości nieprzekraczającej 9 637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19 274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny.

Pozostałe przesłanki zwolnienia

Zwolniona od uiszczenia podatku jest jedynie osoba zaliczana do tzw. I grupy podatkowej (małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie). Poza tym pieniądze przekazane w formie darowizny można przeznaczyć tylko na cele wymienione w ustawie, mianowicie obdarowany powinien przeznaczyć je na: wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.

W terminie 12 miesięcy od dnia otrzymania darowizny, pieniądze należy przeznaczyć na cele wskazane w ustawie.

Podsumowując, aby skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, trzeba spełnić wszystkie powyższe przesłanki łącznie.

Zobacz: Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Warunki zwolnienia od podatku

W sytuacji, gdy otrzymamy darowiznę powinniśmy ją zgłosić naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego – mimo, że przysługuje nam zwolnienie. Termin do zgłoszenia wynosi 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku darowizny obowiązek ten powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Ponadto należy udokumentować, że otrzymaliśmy środki pieniężne. Możemy to zrobić przedstawiając dowód przekazania pieniędzy na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

W przypadku braku zgłoszenia o otrzymanej darowiźnie podlegamy obowiązkowi podatkowemu na zasadach ogólnych. W odniesieniu do I grupy podatkowej stawki przedstawiają się następująco:

– do 10 278 zł 3%

– ponad 10 278 zł do 20 556 zł 308 zł 30 gr i 5% nadwyżki ponad 10 278 zł

– ponad 20 556 zł 822 zł 20 gr i 7% nadwyżki ponad 20 556 zł

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Podstawa prawna

Ustawa z 28.07.1983 r.  o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r., Nr 93, poz. 768 ze zm.)

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK