| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Podatek od darowizny na zakup mieszkania

Podatek od darowizny na zakup mieszkania

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania lub budowę domu warto pomyśleć o zebraniu wkładu własnego. Podejmując tak poważny krok gromadzimy wcześniej oszczędności, dostajemy pewne kwoty w prezencie ślubnym lub wspomagają nas rodzice. Kiedy nabycie pieniędzy w drodze darowizny jest zwolnione od podatku? Czy pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel?

Kwoty zwolnione od podatku

Od podatku zwolnione są darowizny w wysokości nieprzekraczającej 9 637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19 274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny.

Pozostałe przesłanki zwolnienia

Zwolniona od uiszczenia podatku jest jedynie osoba zaliczana do tzw. I grupy podatkowej (małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie). Poza tym pieniądze przekazane w formie darowizny można przeznaczyć tylko na cele wymienione w ustawie, mianowicie obdarowany powinien przeznaczyć je na: wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.

W terminie 12 miesięcy od dnia otrzymania darowizny, pieniądze należy przeznaczyć na cele wskazane w ustawie.

Podsumowując, aby skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn, trzeba spełnić wszystkie powyższe przesłanki łącznie.

Zobacz: Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Warunki zwolnienia od podatku

W sytuacji, gdy otrzymamy darowiznę powinniśmy ją zgłosić naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego – mimo, że przysługuje nam zwolnienie. Termin do zgłoszenia wynosi 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku darowizny obowiązek ten powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia. Ponadto należy udokumentować, że otrzymaliśmy środki pieniężne. Możemy to zrobić przedstawiając dowód przekazania pieniędzy na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

W przypadku braku zgłoszenia o otrzymanej darowiźnie podlegamy obowiązkowi podatkowemu na zasadach ogólnych. W odniesieniu do I grupy podatkowej stawki przedstawiają się następująco:

– do 10 278 zł 3%

– ponad 10 278 zł do 20 556 zł 308 zł 30 gr i 5% nadwyżki ponad 10 278 zł

– ponad 20 556 zł 822 zł 20 gr i 7% nadwyżki ponad 20 556 zł

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Podstawa prawna

Ustawa z 28.07.1983 r.  o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r., Nr 93, poz. 768 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »