| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Wynajem pokoi a opodatkowanie w formie karty podatkowej

Wynajem pokoi a opodatkowanie w formie karty podatkowej

Pan Jan Kowalski otrzymał w spadku po rodzicach, Kazimierzu i Katarzynie Kowalskich dom w nadmorskiej miejscowości. Pan Jan Kowalski zamierza wynajmować pokoje w okresie letnim gościom. Zastanawia się on jednak nad tym, czy jego działalność w ramach wynajmu letniskowych pokoi będzie podlegała opodatkowaniu w formie karty podatkowej?

Opodatkowanie w formie karty podatkowej wynajmu pokoi

W opisanym powyżej przypadku, Pan Jan Kowalski będzie mógł opodatkować działalność polegająca na wynajmie pokoi – otrzymanych w spadku po rodzicach, Kazimierzu i Katarzynie Kowalskich w nadmorskiej miejscowości – w formie karty podatkowej.

Opisany powyżej przypadek, znajduje swoje potwierdzenie w art. 23 ust. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym – gdzie zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej dotyczy również osoby fizyczne.

Kartą podatkową mogą być opodatkowane wszystkie osoby fizyczne, które nie są rolnikami prowadzącymi gospodarstwo rolne. Osoby takie będą opodatkowane kartą podatkową od przychodów z tytułu prowadzenia działalności wynajmu pokoi. Warto dodać, że w przypadku, gdyby Pan Jan Kowalski zechciał serwować gościom posiłki wraz z wynajmowaniem pokoi – fakt ten nie wpłynie na możliwość opodatkowania działalności w formie karty podatkowej.

Zobacz także: Budowa i remont

Wynajem domków turystycznych

W opisanym powyżej przypadku warto wspomnieć także o opodatkowaniu wynajmu domków turystycznych. Usługi hotelarskie polegają na wynajmie gościom pokoi i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), pod warunkiem, że łączna liczba gości nie przekroczy 12 osób.

Oznacza to, że jeżeli podmiot wynajmujący prowadzi usługi hotelarskie polegają na wynajmie gościom pokoi i domków turystycznych (w tym możliwe jest wydawanie posiłków), a łączna liczba gości nie przekroczy 12 osób – będzie mógł skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Zobacz także serwis: Projekty domów

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2010 r. Nr, poz. 307 ze zm.)

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Security Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »