| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Podatnicy VAT – prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu

Podatnicy VAT – prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu


Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy najem może być prowadzony w ramach działalność gospodarczej należy wyjaśnić pojęcie działalności gospodarczej. Zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku – „działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Mając powyższe na uwadze należy jednoznacznie stwierdzić iż najem spełnia wszystkie warunki jakie odpowiadają definicji działalności gospodarczej. Oznacza to, iż najem jest działalnością gospodarczą. W związku z tym podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Poniżej zostali wymienieni podatnicy, który mogą zostać opodatkowani podatkiem od towarów i usług. Następnie zostały wskazane podmioty mogące skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Podatnikami VAT są:

1. jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej,

2. osoby prawne,

3. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą,

- bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zobacz także serwis: Wnętrza

Podatnik jako osoba fizyczna, który nie prowadzi innej działalności gospodarczej, a przy tym podlegający opodatkowaniu - może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego – jeżeli wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty w wysokości 150.000 zł.

Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku (art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług).

Podstawa Prawna
- ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »