| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Moment powstania przychodu a sprzedaż nieruchomości

Moment powstania przychodu a sprzedaż nieruchomości


Pan Adam Kowalski jest właścicielem wielu lokali mieszkalnych. Nie prowadzi on działalności gospodarczej. Jako prywatna osoba fizyczna często nabywa oraz zbywa nieruchomości. Zatem dokonuje on licznych transakcji w zakresie sprzedaży i zakupu nieruchomości. Zawiera on umowy przedwstępne, umowy w formie aktu notarialnego itp. Okazuje się, iż Pan Kowalski boryka się z wieloma trudnościami w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu. Jako podatnik zastanawia się on także nad tym: czy dochody ze sprzedaży nieruchomości może potraktować jako źródło przychodu?; czy przychód ze zbycia nieruchomości podlega zwolnieniu?

Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, iż za datę powstania przychodu Pan Adam Kowalski może uznać dzień, w którym nastąpi przeniesienie prawa własności do nieruchomości na nabywcę, na mocy zawartej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.

Podatnik powinien pamiętać o tym, iż kosztami uzyskania przychodu ze sprzedanej nieruchomości są np.:

- dowody z tytułu kosztów nabycia nieruchomości,

- dowody z tytułu kosztów wytworzenia (zwiększone o udokumentowane nakłady) – zwiększające wartość nieruchomości.

Podatnik, który uzyska przychód ze sprzedaży nieruchomości w celu zakupu lokalu mieszkalnego może skorzystać w pełni ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym. Jednakże podatnik musi pamiętać o tym, iż za rok podatkowy powinien w stosownym zeznaniu podatkowym PIT-39 wykazać osiągnięte przez niego dochody z tytułu zbycia nieruchomości.

Podstawa Prawna:

1. Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

2. Art. 158 Kodeks cywilny

3. Art. 155 § 1 Kodeks cywilny

4. Art. 389 § 1 Kodeksu cywilny

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za datę powstania przychodu uważa się m.in. dzień zbycia prawa majątkowego nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Za datę powstania przychodu uważa się m.in. dzień zbycia prawa majątkowego nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK