| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Kiedy podatnik nie będzie mógł skorzystać z opodatkowania ryczałtem?

Kiedy podatnik nie będzie mógł skorzystać z opodatkowania ryczałtem?


Wówczas, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest najem nieruchomości – podatnik nie może skorzystać z zryczałtowanej formy opodatkowania, przy czym nie dotyczy to najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawmy lub innych umów o podobnym charakterze – jeżeli stanowią odrębne źródło przychodu.

Jeżeli podatnik prowadzi najem nieruchomości w zakresie pozarolniczej działalności gospodarczej to nie może on uzyskiwanych przychodów opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zatem może o tylko skorzystać z opodatkowania na zasadach ogólnych lub opodatkowania w formie podatku liniowego. Mając powyższe na uwadze można wywnioskować, iż z pewnością ryczałtem nie może być opodatkowany najem nieruchomości, ale może nim być opodatkowany najem rzeczowych składników majątku. Ryczałt od przychodów określa się na podstawie stawek odpowiednich dla przychodów z różnych rodzajów prowadzonych działalności.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Zryczałtowana forma opodatkowania dotyczy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawmy lub innych umów o podobnym charakterze – jeżeli stanowią one odrębne źródło przychodu. Zatem przychody z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, zawartych poza działalnością gospodarczą ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy uiszczą ryczałt według stawki 8,5 proc. - niezależnie od wysokość tych przychodów.

Zobacz także serwis: Finanse

Podstawa prawna:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatnik nie może skorzystać z zryczałtowanej formy opodatkowania, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest najem nieruchomości.
Podatnik nie może skorzystać z zryczałtowanej formy opodatkowania, gdy przedmiotem działalności gospodarczej jest najem nieruchomości.

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »