| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy w ramach najmu w ryczałcie należy prowadzić ewidencję wyposażenia?

Czy w ramach najmu w ryczałcie należy prowadzić ewidencję wyposażenia?


Wówczas, gdy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej to podatnik będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyposażenia. Jeżeli podatnik prowadzi najem jako odrębne źródło uzyskania dochodu nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyposażenia, natomiast powinien on prowadzić stosowny wykaz zarówno środków trwałych, jak i wartości prawnych i niematerialnych.

Należy wskazać, iż podatnik, który prowadzi najem jako odrębne źródło nie jest zobowiązany tym samym do prowadzenia ewidencji wyposażenia. Obowiązek prowadzenia stosownej ewidencji wyposażenia został ograniczony już od 2005 roku. Ograniczenie to nie odnosi się do podatników osiągających przychody z tytułu najmu prywatnego.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Wówczas, gdy najem jest prowadzony przez podatnika w ramach działalności gospodarczej to zobowiązany będzie on do prowadzenia ewidencji wyposażenia. Ewidencja wyposażenia obejmuje się rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną pozarolniczą działalnością gospodarczą, nie zaliczone do środków trwałych, których wartość początkowa przekracza 1.500 zł.

Ewidencja wyposażenia powinna zawierać co najmniej następujące dane:

- numer kolejny wpisu,

- datę nabycia,

- numer faktury lub rachunku,

- nazwę wyposażenia,

- cenę zakupu wyposażenia lub koszt wytworzenia,

- datę likwidacji, w tym również datę sprzedaży lub darowizny,

- przyczynę likwidacji wyposażenia.

Należy pamiętać o tym, iż podatnicy, którzy w ciągu roku podatkowego utracili lub zrzekli się prawa do zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej albo zakładają po raz pierwszy ewidencję wyposażenia, dokonują wyceny wyposażenia według cen zakupu lub według wartości rynkowej z dnia założenia ewidencji.

Zobacz także serwis: Konsument - dom

Podstawa Prawna:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatnik będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyposażenia, gdy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej.
Podatnik będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji wyposażenia, gdy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »