| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Jak należy określić przychody z tytułu najmu w ryczałcie?

Jak należy określić przychody z tytułu najmu w ryczałcie?


Przychody z najmu w ryczałcie są określane według opodatkowania na zasadach ogólnych. Przychodem z działalności są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

Zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – za przychód z działalności uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Należy zaznaczyć, iż u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Wówczas, gdy strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Przychody z najmu w ryczałcie są określane na zasadach ogólnych. Podstawą opodatkowania na zasadach ogólnych jest skala podatkowa. Poniżej w tabeli zostały wskazane obowiązujące w 2011 roku skale podatkowe o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podstawa obliczenia podatku

- kwota podatku do 85 528 zł - podatek wynosi: 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr.

- kwota podatku ponad 85 528 zł - podatek wynosi: 14 839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.

Zobacz także serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Istotny jest fakt w ryczałcie określenia przychodu w ramach najmu bez opłat z tytułu mediów. Podatnicy nie są zobowiązani prowadzić w ewidencji przychodów jeśli wysokość tychże przychodów wynika z postanowień umownych zawartych w formie pisemnej.

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930 ze zm.)

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

FPA Group

Outsourcing księgowości, kadr i płac oraz usługi prawne i konsultingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »