| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Podatek liniowy z tytułu najmu tylko przy prowadzeniu działalności gospodarczej

Podatek liniowy z tytułu najmu tylko przy prowadzeniu działalności gospodarczej


W 2011 roku stawka podatku liniowego wynosi 19 proc. od uzyskanego przez podatnika dochodu. Opodatkowanie w formie podatku liniowego jest skierowane tylko i wyłącznie do podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą w ramach najmu.

Podatnicy w 2011 roku mają obowiązek rozliczyć się z osiąganego dochodu za poprzedni rok. Oznacza to, iż opodatkowanie podatkiem liniowym uprawnia podatnika do odliczenia od przychodu kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli podatnik dokonał wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego to powinien on rozliczać się z osiągniętego dochodu w oparciu o stawkę podatku 19 proc. Należy także wskazać, iż podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym zobowiązani są do prowadzenia stosownych ksiąg rachunkowych lub ksiąg przychodów i rozchodów.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Należy wskazać, iż nie każdy podatnik może wybrać opodatkowanie w formie podatku liniowego. Jeżeli podatnik uzyskuje przychody za świadczenie usług na rzecz obecnego lub też byłego pracodawcy to nie można skorzystać z w/w formy opodatkowania w danym roku podatkowym. Wyłączone są także czynności, które podatnik wykonał w ramach spółdzielczego stosunku pracy, w ramach stosunku pracy, czynności wykonane w roku poprzedzającym rok podatkowy lub czynności wykonane w danym roku podatkowym.

Podatnik zostanie także wyłączony z możliwości skorzystania z podatku liniowego, jeśli uprzednio wybrał tę formę opodatkowania, a potem podczas roku podatkowego uzyskała przychody z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub też byłego pracodawcy.

Zobacz także serwis: Oferty nieruchomości

Podstawa Prawna:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyłącznie podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w ramach najmu mogą korzystać z opodatkowania w formie podatku liniowego.
Wyłącznie podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w ramach najmu mogą korzystać z opodatkowania w formie podatku liniowego.

Ceny transferowe Dokumentacja w 2018 r.99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK