| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > W jakim terminie należy złożyć zeznanie podatkowe?

W jakim terminie należy złożyć zeznanie podatkowe?


Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub o poniesionej stracie w roku podatkowym według ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku.

Wówczas, gdy najem jest opodatkowany na zasadach ogólnych – na podstawie poniżej wskazanej skali podatkowej – podatnik składa zeznanie na formularzu PIT-36. Podatnik zobowiązany jest złożyć zeznanie podatkowe za uprzedni rok w terminie do 30 kwietnia roku następnego.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Podstawa obliczenia podatku

- kwota podatku ponad 85 528 zł - podatek wynosi: 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr.

- kwota podatku do 85 528 zł - podatek wynosi: 85 528 zł 14 839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.

W przypadku najmu opodatkowanego w ramach działalności gospodarczej – podatnik do zeznania podatkowego powinien dołączyć stosowny załącznik PIT B. Wówczas, gdy najem jest prowadzony jako odrębne źródło – podatnik do zeznania podatkowego nie ma obowiązku dołączyć załącznika PIT B. W tymże wypadku podatnik w zeznaniu podatkowym wpisuje koszty, dochód, przychód lub ewentualnie stratę w odpowiednich pozycjach odnoszących się do najmu.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych – podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub o poniesionej stracie w roku podatkowym według ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku.

Podatnicy, na których ciąży obowiązek złożenia zeznania, są obowiązani w terminie do dnia 30 kwietnia wpłacić różnicę pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników.

Należy wskazać, iż podatnicy prowadzący księgi rachunkowe (handlowe) dołączają do zeznania sprawozdanie finansowe.

Zobacz także serwis: Finanse

Podstawa Prawna:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »