| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Nieruchomości > Podatki > Czy można dochód do opodatkowania pomniejszyć o stratę z tytułu najmu?

Czy można dochód do opodatkowania pomniejszyć o stratę z tytułu najmu?


Podatnik dokonując obliczenia dochodu od opodatkowania ma możliwość zmniejszyć go o stratę ze źródła, z którego powstała w pięciu kolejnych latach, przy czym wysokość tego obniżenia nie może przekroczyć 50% kwoty, która została uzyskana ze straty w ciągu tych lat. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica ta stanowi stratę ze źródła przychodów.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zwolnionych od podatku na podstawie odrębnych przepisów. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. Dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Jeżeli podatnik poniósł stratę z tytułu najmu prowadzonego jako odrębne źródło to zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie będzie mógł dokonać odliczenia poniesionych strat z najmu, ponieważ w/w straty stanowią odrębne źródło uzyskania przychodów. Należy wskazać, iż stratę tę można odliczyć tylko i wyłącznie z tego samego źródła. Oznacza to, iż skompensowanie straty nie będzie w ogóle możliwe w ramach najmu prowadzonego jako odrębne źródło.

Wówczas, gdy najem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej – podatnik może dokonać obliczenia podstawy opodatkowania poprzez zmniejszenie go o uiszczone składki ZUS-u. Jednakże należy dodać, iż podatnik może odliczyć tylko i wyłącznie te składki ZUS, które były opłacone w miesiącu, za który jest obliczany podatek.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Podstawa Prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »